» Ətraf aləm haqqında layihə necə hazırlanır 2. Ətraf aləm üzrə təhsil layihəsi. Mənim adım nə deməkdir

Ətraf aləm haqqında layihə necə hazırlanır 2. Ətraf aləm üzrə təhsil layihəsi. Mənim adım nə deməkdir
Layihə müəllifi: 2-ci sinif müəllimi A, Yakovleva Alina Valerievna

Layihənin adı: Heyvanlar

Mövzu, sinif: Ətrafdakı dünya, 2 sinif

Layihənin müddəti: 5 gün

Layihə növü: məlumat, qrup

Layihənin məqsədi: yaradılması"Dostlar - Qəriblər" albomu, "Heyvanları ziyarətə gəlsəniz ..." xatirəsini tərtib edir.

Layihənin məqsədləri: (müəllim fəaliyyəti):

    Şagirdlərin heyvanlar haqqında biliklərini yeniləmək və sistemləşdirmək; tələbələrin müəyyən etmələrinə şərait yaratmaqheyvanların ümumi əlamətləri və onların arasında əsas, əsas əlamətlərin vurğulanması; tələbələri heyvan qruplarını müəyyən etməyə yönəldir.

    FROMəmək bacarıqlarının inkişafı üçün şərait yaratmaqmikroqruplarda,formalaşmasılayihənin şəxsiyyətlərarası əlaqələrin çevikliyi.

    Şagirdləri öz fəaliyyətlərinin özünüqiymətləndirməsinin rolu və layihədə iştirak dərəcəsi haqqında anlayışa çatdırmaq. Ətraf mühitə hörmət tərbiyə edin.

Məqsəd və gözlənilən nəticə: vəhşi təbiətin nümayəndələri kimi heyvanlar haqqında bilikləri sistemləşdirmək, heyvan nümayəndələrini qruplara bölmək bacarığını yeniləmək.

Qısa annotasiya layihə:

    Bu layihə tələbələrin heyvanlar haqqında təbii icma kimi təsəvvürlərini formalaşdırmaq üçün nəzərdə tutulub.

    Layihə gənc tələbələr üçün nəzərdə tutulub. İş zamanı tələbələr ibtidai məktəb heyvanların müxtəlifliyi, onların həyatı, ətraf mühit şəraitinə uyğunlaşması anlayışı formalaşır. Problemli və maarifləndirici suallara cavab axtarışı prosesində tələbələr heyvanların həyatını öyrənmək üsullarını mənimsəyir, heyvanlar aləmini təsnif etməyi, proqnozlaşdırmağı və mühafizə etməyi öyrənirlər. Şagirdlər əlaqəli fənlərdən biliklərdən, fənlərarası əlaqələrdən istifadə edir, layihə problemlərinin həllinin daha effektiv yollarını axtarır, İnternetdə şəbəkə rabitəsini öyrənirlər. Layihənin icrası zamanı tədqiqat, ünsiyyət və əməkdaşlıq məqsədilə elektron media resurslarından, ədəbiyyatdan və İrkutsk Təbiət Tarixi Muzeyinə ekskursiyadan istifadə edirlər.

    Layihə ətraf aləmin sistematik kursunu öyrənən 2-ci sinif şagirdləri üçün nəzərdə tutulub. Layihənin gedişində tələbələr "Zooqalereya" Mərkəzi Parkına ekskursiya edəcək, yaradıcı donuzlar yaradacaq, tədqiqat işləri yazacaq, "Dostlar - Qəriblər" albomu tərtib edəcək, "Heyvanları ziyarətə gəlmisənsə.. .".

    Layihə vaxtında tamamlanır.

Planlaşdırılan təlim nəticələri:

    dövlətin tərkib hissəsi olan ibtidai (ümumi) təhsil ətrafında dünya kursu üzrə Nümunəvi Proqrama uyğun olaraq təhsil standartları Layihəni başa vurduqdan sonra tələbələr aşağıdakı nəticələrə nail olmalıdırlar:

Şəxsi Nəticələr

Şagirdlər aşağıdakıları edə biləcəklər:

Kollektiv münasibətlər təcrübəsi qazanın: əməkdaşlıq və qarşılıqlı yardım;

Elmə marağı artırmaq, onu şüurlu öyrənmək istəyi və cəmiyyətə fayda vermək istəyi ilə ifadə etmək.

Şagirdlər inkişaf edəcək: öyrənmə fəaliyyətlərinə müsbət münasibət, maraq öyrənmə materialı, özünə hörmət qabiliyyəti, gözəllik hissi, əsas biliklər əxlaq normaları davranış. Şagird “Vətən heyvanları” mövzusunda dərslərə müsbət münasibət səviyyəsində şagirdin daxili mövqeyini formalaşdırmaq imkanı əldə edəcək.

Metamövzu nəticələri

ətrafdakı reallığı və insan şüurunun imkanlarını dərk etməyə yönəlmiş öz fəaliyyətini tənzimləmək bacarığı;

İnformasiya axtarışını həyata keçirmək, mənbənin əhəmiyyət dərəcəsini qiymətləndirmək bacarığı;

Tapılan məlumatı strukturlaşdırmaq bacarığı;

Tapılan məlumatları təhlil etmək, ayrı-ayrı faktların birləşməsinə əsaslanaraq nəticə çıxarmaq;

İntellektual fəaliyyəti müşayiət etmək üçün İKT vasitələrindən istifadə bacarıqları, universal təhsil fəaliyyətinin inkişafı.

    tənzimləyici

Şagirdlər öyrənəcəklər: təlim tapşırığını qəbul etməyi və yadda saxlamağı, öz hərəkətlərini planlaşdırmağı, nəticələrə əsasən yekun və mərhələli nəzarəti həyata keçirməyi, müəllimin qiymətləndirməsini adekvat qəbul etməyi və öz hərəkətlərinin nəticəsini müəllim və ya yoldaşları ilə birlikdə qiymətləndirməyi. Kiçik şagird öyrənmək imkanı əldə edəcək: müəllim və siniflə əməkdaşlıqda təhsil probleminin həlli üçün bir neçə variant tapmaq, təhsil əməkdaşlığında idrak təşəbbüsü göstərmək.

    koqnitiv

Şagirdlər dərsliklərdə və əlavə ədəbiyyatda lazımi məlumatları axtarmağı, işarələrdən, işarələrdən, maketlərdən, diaqramlardan istifadə etməyi, canlı təbiət obyektlərini əsas və qeyri-əhəmiyyətli əlamətləri müəyyən etməklə təhlil etməyi, təbiətdə analoqları və səbəb-nəticə əlaqəsini qurmağı, heyvan qruplarının əlaqəsini, verilmiş meyarlara uyğun olaraq müqayisə və təsnif edir. Onlar təhsil problemlərinin həlli yollarının mümkün müxtəlifliyinə diqqət yetirməyi, kitabxanaların və internet resurslarından istifadə edərək geniş məlumat axtarışını həyata keçirməyi və məntiqi əsaslandırma qurmağı öyrənmək imkanı əldə edəcəklər.

    ünsiyyətcil

Şagirdlər qrup işində iştirak etməyi, suallar verməyi, müxtəlif baxışların mövcudluğuna imkan verməyi, tərəfdaş üçün başa düşülən ifadələr qurmağı, ünsiyyətdə nəzakət qaydalarından istifadə etməyi öyrənəcəklər. Onlar münaqişələri məhsuldar həll etməyi, lazımi məlumatları tərəfdaşa dəqiq və tam çatdırmağı, qarşılıqlı nəzarəti həyata keçirməyi və qarşılıqlı yardım göstərməyi öyrənmək imkanı əldə edəcəklər.

Mövzu Nəticələri

Şagirdlər bilməlidirlər:

Hər bir heyvan qrupunun adı və xüsusiyyətləri;

Yaşayış yeri, qidalanması, çoxalması, insanın heyvanlar aləminə təsiri haqqında təsəvvürə malik olmaq;

İnsanların heyvanlarla münasibətlərinin şifahi əsərlərdə əks olunması xalq sənəti

Layihəyə rəhbərlik edən suallar:

    Əsas sual

    Problemli məsələlər

2. Heyvanların həyatı ədəbiyyatda necə əks olunub?

3. Heyvanları niyə qorumaq lazımdır?

    Öyrənmə sualları

1. Heyvanlar kimlərdir?

9. Heyvanların mühafizəsi üçün hansı yardımı göstərə bilərsiniz?

Tələbələrin ideya və maraqlarını müəyyən etmək üçün müəllimin təqdimatı: Başlanğıc təqdimatı "Heyvanlar"

Tələbə layihəsinin fəaliyyəti məhsulunun nümunəsi: "Dostlar - Qəriblər" albomu "Heyvanları ziyarətə gəlsəniz ..." adlı bir xatirə hazırlayacaq.

Layihə başlamazdan əvvəl

Layihə zamanı

Yekun qiymətləndirmə

Formativ qiymətləndirmə

Tələbəyə xatirə

Qrup Müşahidəsinin Qiymətləndirilməsi

Şagirdlərin fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi

Yekun qiymətləndirmə

Yekun qiymət vərəqi

Özünüqiymətləndirmə vərəqi

heyvanlar haqqında tapmacalar

yaradıcı tapşırıqlar (tapmacalar)

Maraqlı Faktlar

heyvanlar haqqında şeirlər, dil fırıldaqları, məsəllər, atalar sözləri

teatr tamaşası.

Mənbələr:

1. Fedotova O.N., Trafimova G.V., Trafimov S.A. Bizim dünyamız. 2-ci dərəcə Dərs kitabı. 1 və 2-ci hissələr. - M .: Akademkniga / Dərslik, 2012.

2. Fedotova O.N., Trafimova G.V., Trafimov S.A. Bizim dünyamız. Müəllim üçün metodiki vəsait Fedotova O.N.,

3. Trafimova G.V., Trafimov S.A. Bizim dünyamız. 2-ci dərəcə Oxucu. - M .: Akademkniga / Dərslik, 2012.

4. Fedotova O.N., Trafimova G.V., Trafimov S.A. Bizim dünyamız. 2-ci dərəcə Müstəqil iş üçün iş dəftəri. 1 və 2-ci hissələr. - M .: Akademkniga / Dərslik, 2012.

5. "Heyvanlar aləmində" mövzusunda uşaqlar üçün rəsmlər, sənətkarlıq.

6. Qovluqlarda paylama materialları.

7. “Heyvanlar” təqdimatı.Multimedia dərsliyi “Kiril və Methodiusun dərsləri. Dünya. 2-ci dərəcə".

8. Heyvanlar haqqında kitabların sərgisi.

9. Heyvan qruplarının adları və fərqləndirici xüsusiyyətləri olan kartlar.

Tələbə fəaliyyəti məhsulunun nümunəsi:

"Heyvanlar" qruplarının tədqiqinin nəticəsi - albom

Formativ və yekun qiymətləndirmə üçün materiallar:

İş zamanı qrupun özünüqiymətləndirmə vərəqi

Məsləhətçilik

Hesabat materiallarının hazırlığı üçün mühasibat vərəqi

Layihə fəaliyyətlərinə dəstək və dəstək üçün materiallar: GEF

Faydalı resurslar:

Qırmızı kitab online

Heyvanlar aləmi Rusiya

Rusiyanın heyvanların qorunması, İrkutsk vilayəti

Heyvanlar haqqında onlayn uşaq ensiklopediyası (linklər səhifə 149Trafimova G.V., Trafimov S.A. Bizim dünyamız. 2-ci dərəcə Oxucu. - M .: Akademikniqa / Dərslik, 2012.)

M.M.Prişvin

1 gün : I mərhələ - həvəsləndirici

Problemli situasiyanın yaradılması, suallar triadasının qoyulması, yaranan sualların qrup müzakirəsi, tələbələrin qruplara bölünməsi, məlumat axtarışı.

Müəllim : ümumi plan elan edir, müsbət motivasiya əhval-ruhiyyəsi yaradır;

Tələbələr : tapşırığı müzakirə etmək, öz fikirlərini təklif etmək; işçi qrupları yaratmaq.

    Giriş söhbəti "Layihə nədir?".

Layihə (latınca "projectus", sözün əsl mənasında irəli atılmış) ideya, plan və məhsul: albom.

    Formativ qiymətləndirmə (fərdi qiymətləndirmə vərəqi) Əlavə 1-ə baxın.

    Uşaqlar, siz bu gün sadəcə tələbələr deyil, tədqiqatçılar - zooloqlarsınız.

Zooloqların kim olduğunu bilirsinizmi: ornitoloqlar, ixtioloqlar?,

(Əvvəlcə uşaqlar öz fikirlərini bildirir, sonra lüğətdən tərifi oxuyurlar ( lüğət rus dili S.N. Ozhegov)

Zooloq - Zoologiya üzrə mütəxəssis. Zoologiya heyvanlar aləmi haqqında elmdir. Beləliklə, zooloqlar heyvanları öyrənən alimlərdir.

ornitoloqlar - quşları, onların yayılmasını öyrənən mütəxəssis.

İxtioloq - Balıqların tədqiqi üzrə mütəxəssis.

Bu gün bizim çox ciddi işimiz var. Biz mövzu ilə bağlı layihə həftəsinə başlayırıq - ətrafımızdakı dünya. Layihəmizin mövzusu isə “Heyvanlar”dır (dərslik s. 5 - 41, oxucu s. 69 - 123, dəftər s. 2 - 33)

Və bugünkü dərsimizin şüarı sözlər olacaq: "Birlikdə çətin deyil, birlikdə izdihamlı deyil,

birlikdə asan və həmişə maraqlıdır!”

    Tədris tapşırığının ifadəsi, problemli məsələlər.

1. - Yer üzündə hansı heyvanlar yaşayır? (uşaqların cavablarını lövhədə qeyd edin).

- Bu heyvanları qruplara bölmək olarmı? (çəkmək? işarəsi)

- Heyvanları hansı əsasla qruplara bölmək olar?

- Problemli vəziyyətimiz var ki, bu gün sizin qrup tədqiqat fəaliyyətinizin köməyi ilə həll etməli olacağıq (müxtəlif heyvanların adlarını verirlər - səs verirlər, qruplara bölünürlər).

2. Uşaqlar çıxarır başlıq səhifələri qrup qovluqlarında.

3. Təqdimatı göstərərək, “Heyvanlar nədir?

Layihə həftəmizin məhsulu qrup halında işləyərək birlikdə yaradacağımız albom olacaq.

4. Layihə planı üzərində işləmək.

İndi biz Heyvanlar layihəsi üçün iş planı tərtib edəcəyik (Uşaqlara sifariş tələb edən uyğun olmayan iş planı alqoritmi təklif olunur) - 3 dəq.

5. Qeydlərlə işləmək.

    İndi sinifimizi qruplara ayıracağıq, burada lider (təşkilatçı) seçmək və komanda işi üçün qaydalar hazırlamaq lazımdır.

Uşaqlar tərəfindən qrupda işləmə qaydalarına dair memorandumun doldurulması və qaydaların birgə müzakirəsi, təşkilatçı seçmək.

Tapşırıqları diqqətlə oxuyursunuz, cümlələrə daxil edilməli olan sözlərin variantlarını müzakirə edirsiniz (hər kəs üçün vahid variantın müzakirəsi və oxunması)

    Biz indicə mikroqrupda işləmə qaydalarını müzakirə etdik və indi sizə hər şeyi təklif edirəm vacib sözlər gözəl bir şeirə birləşdirin!

"Qrupda necə işləmək olar" (birlikdə açıb oxuyun)

    Layihənin ayrı-ayrı qruplarının iştirakçılarının işinə mane olmamaq üçün başqa qrup və ya müəllimlə ünsiyyət sözlərini şəkil şəklində şifrələməyi təklif edirəm. Bunu etmək üçün şərti işarələr hazırlayın və onları qaralamalar üzərində çəkin və birlikdə müzakirə etdikdən sonra vahid bir simvolizm seçəcəyik, qəbul edilmiş işarələri cədvəldə çəkəcəyik və vərəmi müşahidə edərək onları kəsəcəyik.

susmağı xahiş edirəm

yadda saxla

qarışıq

zəhmət olmasa kömək edin

Evrika

Yaxşı, gələcək işlərimizdə bizə faydalı olacaqlar.

II mərhələ - Layihənin həyata keçirilməsi üçün fəaliyyətlərin planlaşdırılması

- Layihə həftəmizdə aşağıdakı suallara cavab verəcəyik:

Əsas sual

Heyvanlar planetdə niyə lazımdır?

Problemli məsələlər

1. Yer üzündə ən çox ehtiyac duyulan heyvan hansıdır?

2. Necə təsir etdihaqqında mövzuhəyatədəbiyyatda heyvanlar?

3. Heyvanları niyə qorumaq lazımdır?

Hər qrup üçün mikro-mövzunun seçilməsi, əsaslandırma (niyə? və arqumentasiya) qrupların rəhbərinə lövhəyə çıxır - öz növbəsində öz fikirlərini bildirin və qrupunuzdakı heyvanların əsas əlamətlərini xatırlayın.

Mikrotemaları öyrənmək üçün hansı sualları təklif edirsiniz?

Öyrənmə sualları

1. Heyvanlar kimlərdir?

2. Heyvanların hansı qrupları mövcuddur?

3. İnsanla heyvan arasında hansı əlaqə var?

4. Heyvanların həyatı şifahi xalq yaradıcılığının hansı janrlarında təsvir olunur?

5. Hansı heyvanlar risk altındadır?

6. Ərazimizdə hansı heyvanlar qorunur?

7. Heyvanların mühafizəsi ilə bağlı hansı sənədlər mövcuddur?

8. Təbiət dostlarının hansı qaydalarını tərtib edə bilərsiniz?

9. Heyvanların mühafizəsi üçün hansı yardımı göstərə bilərsiniz

3. Layihə fəaliyyətinin planlaşdırılması

- Mövzumuzla bağlı faydalı bir şeyi haradan öyrənə bilərik? (mənbələr)

    başqa adamdan soruş

    kitablardan məlumat almaq

    müşahidə etmək

    televizorda izləmək

    qrupda müzakirə edin

    ümumiləşdirmək

    nəticələri sənədləşdirin

    başa çatdırılmış layihələrin nəticələrini maddi məhsul şəklində təqdim etmək (plan, hesabat, çertyoj - albom);

Uğurlar!

dörd. Nəticə (layihənin mövzusu ilə bağlı mövcud bilik və fikirlərin müəyyən edilməsi):

Beləliklə, hər bir qrupun digər heyvan qruplarından fərqləndirici xüsusiyyətlərini adlandıraq? (Böcəklərin 6 ayağı, balıqların üzgəcləri və bədəni pulcuqla örtülmüşdür, quşların 2 qanad və 2 ayağı, bədəni tüklə örtülmüş, heyvanların 4 ayağı, bədəni tüklə örtülmüşdür)

İndi hansı problemlə üzləşirsiniz? (kifayət qədər məlumat yoxdur, daha çox bilmək istəyirik). Biz bunu həll edə bildikmi? (Yox). Növbəti dərsə davam edək.

Yer üzündə çoxlu heyvanlar var.Bizim vəzifəmiz heyvanları qruplara bölmək, bu qrupların fərqləndirici xüsusiyyətlərini bilməkdir.

5. Ev tapşırığı 2-ci günə qədər :

Bu plana uyğun olaraq seçilmiş mövzu ilə bağlı dərslik, oxucu, bloknot və əlavə material (illüstrasiyalar, heyvan nümayəndələri haqqında mesajlar) gətirin:

Məlumat mübadiləsi

Obyekt təhlili

Problemli vəziyyətin həlli

6. Diaqnostika

(gün 1)

    Refleksiya günü 1

- Araşdırmalarınızda sizə uğurlar arzulayıram!

2 gün: III mərhələ Məlumat və əməliyyat

Əsas mərhələ . Layihənin icrası.

Praktik iş.

Öyrənmə məqsədləri 2 gün

    Problemin tərifi və tədqiqatın məqsədləri.

    Hipotezlər və həllərin irəli sürülməsi.

    Məlumat toplama işi.

    Uşaqlarla söhbət (3 dəq):

Layihə üzərində işləyərək siz elmi ədəbiyyatla işləməyi öyrənəcəksiniz; kompozisiya əsəri tərtib etmək; araşdırmaq;

Fikirlərinizi yazılı və şifahi şəkildə qısaca ifadə edin.

Tədqiqatınızın nəticələrini, habelə vəhşi və ev heyvanlarının həyatından maraqlı faktları, rəsmləri, mini-esseləri, krossvordları, tapmacaları, replikaları, şeirləri “Maraqlıdır” donuz bankının səhifələrində yerləşdirəcəksiniz, biz əmək təlimi dərslərində edəcəyik.

- Layihəni hansı üsul və vasitələrlə həyata keçiririk?

- Əldə edilmiş biliklərin miqdarı layihəni qorumaq üçün kifayətdirmi?

- Ehtiyacımız var:

    material toplamağa davam etmək;

    layihənin məhsullarını qruplar şəklində hazırlamaq;

    layihənin mühafizə planını tərtib etmək;

    müdafiə üçün iştirakçıların rollarını bölüşdürün.

Müəllim:

    layihənin gedişatına nəzarət edir;

    qrup rəhbərlərinin və hər bir layihə iştirakçısının hərəkətlərini əlaqələndirir;

    köməyə ehtiyacı olanlara dəstək olmaq və kömək etmək;

    qrup iclaslarında iştirak edir;

    tələbələrin yaradıcılıq prosesinə kömək edir;

    özü məlumat mənbəyidir.

    Praktik iş (15 dəq).

Müstəqil, tədqiqat, axtarış işi. Şagirdlər mövzu ilə bağlı məlumat toplayırlar problemli məsələ, toplanmış məlumatları qruplarda müzakirə etmək, tədqiqat alətlərini hazırlamaq.

1. - Gələcək işlərin istiqamətlərini müəyyən etmək üçün mənbələrdən istifadə edərək "Müəyyən bir qrupun heyvanlarının fərqli xüsusiyyətləri" cədvəlini doldurmağı təklif edirəm.

2. Doldurulmuş cədvəl üzrə qrupların çıxışı(12 dəq).

3. Verilmiş plan üzrə hər bir qrupun işinin təhlili(6 dəq).

Cədvəllə işi qiymətləndirmək üçün parametrlər:

1. Bütün fərqləndirici xüsusiyyətlər nəzərə alınırmı?

2. Cavablar var əlavə suallar masada?

3. Növbəti iş üçün hansı sahələri müəyyən etmisiniz?

3. Aşağı xətt.

Bu gün hansı problemlə qarşılaşırıq? (kifayət qədər məlumat yoxdur, daha çox bilmək istəyirik). Biz bunu həll edə bildikmi? (Yox). Növbəti dərsə davam edək.

4. Diaqnostika 2 gün

    Layihə zamanı şagirdin özünüqiymətləndirmə vərəqlərinin doldurulması

(2-ci gün)

    Refeksiya günü 2

- İş tam sürətlə gedir, siz birgə fəaliyyət qaydalarına riayət edərək tapşırıqların öhdəsindən uğurla gəlirsiniz.

5. 3-cü günə ev tapşırığı:

Layihənin mövzusunu açmaq üçün lazım olan məlumatları sistemləşdirmək üçün seçilmiş materialları (illüstrasiyalar, şeirlər, tapmacalar, mini-esselər, atalar sözləri, məsəllər) gətirin.

İşiniz üçün təşəkkür edirik!

3 gün: III mərhələ Məlumat və əməliyyat

Əsas mərhələ . Layihənin icrası.

Praktik iş. Qrup mövzusuna dair məlumat axtarışının seçilməsi və təhlili, nəticələrin təsbiti və təsviri

1 . Praktik iş. Qrup mövzusuna dair məlumat axtarışının seçilməsi və təhlili, nəticələrin təsbiti və təsviri.

İndi isə layihəmizin növbəti mərhələsinə keçirik.

    Hesabatlar, illüstrasiyalar kolleksiyaları hazırlayırıq, maraqlı faktlar.

    Təqdim olunan plana uyğun şifahi hesabatlar hazırlayırıq, hazırlanmasına 10 dəqiqə vaxt verilir.

Plan

Quşlar:

Böcəklər:

Fərqli xüsusiyyətlər və onların nümayəndələri;

Yaşayış yeri, qidalanma və çoxalma yolu;

İnsan və heyvanlar arasındakı əlaqə;

Balıq:

Fərqli xüsusiyyətlər və onların nümayəndələri;

Yaşayış yeri, qidalanma və çoxalma yolu;

İnsan və heyvanlar arasındakı əlaqə;

Amfibiyalar:

Fərqli xüsusiyyətlər və onların nümayəndələri;

Yaşayış yeri, qidalanma və çoxalma yolu;

İnsan və heyvanlar arasındakı əlaqə;

Sürünənlər:

Fərqli xüsusiyyətlər və onların nümayəndələri;

Yaşayış yeri, qidalanma və çoxalma yolu;

İnsan və heyvanlar arasındakı əlaqə;

    Qrupunuzun nümayəndələri haqqında bir quatrain, bir nağıl, bir dil bükmə ilə gəlin.

3. Verilmiş plan üzrə hər bir qrupun işinin təhlili.

    Qrupun layihə mövzusunda təqdimatı maraqlı, əlçatandır.

    Çıxışın mövzusu aydın və tam açıqlanıb.

    Qrup hazırdır, layihə mövzusunda müdafiəyə hazır deyil.

    Əlavə tapşırıq (sintez) biliyin yeni vəziyyətdə tətbiqidir.

4. Aşağı xətt.

Bizi sevindirən yaradıcı iş üçün təşəkkür edirik.

    Diaqnostika 3 gün

    Layihə zamanı şagirdin özünüqiymətləndirmə vərəqlərinin doldurulması

(3-cü gün)

    Düşünmə günü 3

- Sizə uğurlar arzulayıram, layihənin müdafiəsini hazırlamaqda daha bir addım atmağı bacardınız!

    4-cü günə ev tapşırığı :

Mövzunuz üzrə (A4) informasiya-illüstrasiyalı işin təqdimatının (təqdimatının) qorunma forması üzərində düşünün, bu bizim məhsulumuzun - albomun tərkib hissəsi olacaq.

4-cü gün: IV mərhələ əks etdirən-qiymətləndirici

Özünü qiymətləndirmə və əks etdirmə. Fəaliyyətin əks olunması.

Tələbələr:

    layihələri ekspertizaya təqdim etmək;

    layihəni qorumaq;

    kollektiv müzakirədə və nəticələrin və iş prosesinin mənalı qiymətləndirilməsində iştirak etmək;

    məqsədlərə nail olunmasını qiymətləndirmək;

    şifahi və ya yazılı özünüqiymətləndirmə aparmaq;

    layihənin məzmununu düzəltmək və ya əlavə etmək;

    əks etdirmək;

Müəllim:

Kollektiv qiymətləndirmə fəaliyyətlərinin iştirakçısı kimi çıxış edir; tələbələrlə birlikdə reytinq şkalasını beş ballıq qiymətləndirmə sisteminə çevirir.

    Müəllimin giriş nitqi

- layihə iştirakçıları,bu 4 gün ərzində hər biriniz zooloq - tədqiqatçı olmusunuz. İşinizi təhlil edin və nəyin sizin üçün işlədiyini və nəyin işləmədiyini düşünün? Həmçinin, özünüzü necə adlandırardınız:

Ən yaxşı zooloq

Ən yaxşı zooloqun köməkçisi

Bu gün siz “Qrup tərəfindən layihə mövzusunun mühafizəsinin qiymətləndirilməsi” planına uyğun olaraq materiallarınızı, inkişaflarınızı ekspert müzakirəsinə təqdim edirsiniz. Cədvəl doldurarkən qrupun ifasına qulaq asırsınız. (Nəticələrin doldurulması, müqayisəsi)

2. Frontal sorğu

    Əsas suala cavab vermək (problemi həll etmək) üçün nə etdilər?

    Deyin (deyin) nə aldınız?

    Dizayn məhsulunuzun (sizin) məqsədi nədir?

    Dərhal nəyə nail ola bildiniz və niyə?

    Sizi ən çox nə çətinləşdirdi? Bir səbəb göstərə bilərsinizmi?

    Layihənin icrası və dizaynının keyfiyyətini qiymətləndirin.

    Layihə üzərində işləməkdə ən çox nəyi bəyəndiniz?

    Layihədəki rolunuz haqqında bizə məlumat verin.

    İşinizin nəticəsi sizi qane edirmi?

    Bu layihədə iştirak edərkən nə öyrəndiniz?

3. Diaqnostika 4 gün

    Layihə zamanı şagirdin özünüqiymətləndirmə vərəqlərinin doldurulması

(4-cü gün). Düşünmə günü 4

4. 5-ci günə qədər ev tapşırığı :

"Heyvanlar" layihəsində iştirakınızın xüsusiyyətlərini, qrupunuzun və bütövlükdə sinfin işini düşünün.

5-ci gün: IV mərhələ əks etdirən-qiymətləndirici

Layihədə iştirakın özünü qiymətləndirməsi və fəaliyyətlərin əks etdirilməsi.

- Bu gün biz layihə həftəsinin yekunlarına yekun vururuq. Heyvanlar layihəsində işin gedişatını, iştirakınızın dərəcəsini, qrupunuzun və bütövlükdə sinfin işini müzakirə edəcəyik. Fikirləşin, layihə iştirakçılarına hansı məsləhətləri verərdiniz, layihəmizin məhsulunu kimə təqdim etmək istərdiniz? (valideynlər, ibtidai sinif şagirdləri, himayədarlar)

    - Qrupların nümayəndələri arasında təbiətdə görüşdükləri zaman baş verə biləcək dialoqu canlandırın.

    - Qrupunuzun nümayəndələri haqqında bir quatrain, nağıl, dil bükmə ilə gəlin.

    Diaqnostika 5 gün

    Layihənin sonunda qrup qiymətləndirmə vərəqinin doldurulması, “Təklifi davam etdirin” yekun əksi (5-ci gün)

    Düşünmə günü 5

Nəticə:

- Layihəmizin məhsuluna baxın. Tədqiqatçılarımız nə qədər parlaq, məlumatlandırıcı, mənalı materiallar tapa bildilər! Əlavə mənbələrdə nə qədər maraqlı faktlar tapdınız!

- Hamınıza təşəkkür edirəm, əlasınız!

Əgər bizim hər birimiz, Yer kürəsindəki hər bir insan təbiətimizə öz hərarətindən, qayğısından, mehribanlığından bir zərrə bəxş etsək, o zaman evimiz - Yer planetimiz həmişə gözəl qalacaq!!!

Mühasibat uçotunun xülasəsi

NƏZARƏT VƏ QİYMƏTLƏNMƏ

MÜSTƏQİLLİK

QRUPLAR

HEYVANLAR

BAXIN

İŞLƏR

quşlar

balıq

həşəratlar

heyvanlar

sürünənlər

amfibiyalar

+

-

(formativ qiymətləndirmə)

Fərdi qiymətləndirmə vərəqi

(yekun qiymətləndirmə)

Qrupda iş qaydalarına dair qeydlər tərtib etmək

Komanda işinin simvolizmi

Layihə zamanı özünüqiymətləndirmə vərəqi

Layihədə iştirakın şəxsi əksi

Layihə mövzularının qorunmasının qiymətləndirilməsi

Qrup işinin qiymətləndirilməsi vərəqi

Meta-mövzu nəticələrinin qiymətləndirilməsi
dizayn problemlərinin həlli prosesində

LAYİHƏNİN MƏQSƏDİ ibtidai sinif şagirdləri arasında meta-mövzu kompetensiyalarının formalaşmasını qiymətləndirməyə imkan verən əsas vasitələrdən biridir, həmçinin bütün spektri nümayiş etdirməyə imkan verir. fərdi xüsusiyyətlər kiçik məktəblilər: təhsil və idrak marağı, təhsil motivasiyası, təhsil müstəqilliyi və özünə hörmət, sosial münasibətlər və s.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

24

İNFORMASİYA SƏRƏTƏLİYİ

İnformasiya ilə işləmək

istinad materialı

təlimat

tapşırıq mətnləri

müxtəlif məlumat mənbələrinə daxil olmaq, axtarış sorğusu vermək imkanı

informasiyanın emalı, nəticələrin formalaşdırılması

vacib məlumatları vurğulamaq bacarığı, "səs-küylü" qeyri-vacib

bir tapşırıq daxilində birdən çox şərtlərin saxlanması

"oxşar" tapşırıqların tərtib edilməsi

İşarə-simvolik savadlılıq müxtəlif formalarda (mətn, cədvəl və s.) ötürülən informasiyanın başa düşülməsi;

öz “məhsulunuzu” yaratarkən müxtəlif formalardan istifadə

KOMMUNİKativ SƏRƏTƏTLİLİK

işin təşkili: vəzifənin ümumi strukturuna uyğun olaraq iştirakçılar arasında rolların və tapşırıqların bölüşdürülməsi;

qarşılıqlı əlaqə: xahişi ilə bir-birinə kömək etmək; danışıqlar aparmaq, öz fikrinizi mübahisə etmək bacarığı; digər üzvlərin fikirlərini dinləyin

Layihə üzərində iş mərhələləri:

    Müzakirə suallar.

    Axtarın və öyrənin

materiallar.

    Dekor albom ideyası ilə nəticələnir.

    Performans müdafiə nəticələr.

    Müzakirə bütövlükdə layihə.

quşlar

fərqləndirici xüsusiyyətlər və onların nümayəndələri

Ayaqların sayı

bədən örtüyü

yaşayış yerləri

yaşayış yerləri

Qidalanma üsulu

reproduksiya

Səyahət yolu

ATmünasibətiləinsanohm

Sürünənlər:

-fərqləndirici xüsusiyyətlər və onların nümayəndələri;

- yaşayış yeri, qidalanma və çoxalma yolu;

- insan və heyvanlar arasındakı əlaqə;

Heyvanların qorunması üçün hansı yardımı göstərə bilərsiniz?

üçün

4 gün : Özünü qiymətləndirmə və əks etdirmə. Fəaliyyətin əks olunması.

- Bu 4 gün ərzində hər biriniz zooloq-tədqiqatçı olmusunuz. İşinizi təhlil edin və sizin üçün nəyin işlədiyini və nəyin işləmədiyini və fərqli şəkildə necə edəcəyinizi düşünün? Həmçinin, özünüzü necə adlandırardınız:

- ən yaxşı zooloq

- ən yaxşı zooloqun köməkçisi

- naşı zooloq (işin introspeksiyası)

Nəticə

- Hamınıza təşəkkür edirəm, əlasınız!

Biliklərinizə əsaslanaraq cədvəli doldurun

Qrup -

Fərqli xüsusiyyətlər və

onların nümayəndələri

Ayaqların sayı

bədən örtüyü

yaşayış yerləri

Qidalanma üsulu

reproduksiya

Səyahət yolu

Hansı fərq qeyd edilməyib?

Heyvanlar özlərini təhlükədən necə qoruyurlar?

ATmünasibətiləinsanohm

Bölgəmizdə hansı heyvanlar qorunur?

MEMO "Qrupda necə işləmək olar"

Komanda birlikdə deməkdir
Komanda bir nəfər üçündür.
Burada hər şey vicdan və şərəfdir,
Burada heç kim inciməz.
Komanda bizi bir araya gətirir.

Maneələrdən qorxma
Burada hər kəs öz işini bilir
Nəticələr üçün çalışır.
Və mübahisələr varsa,
Dərhal qərar verirlər
Və danışma.

Bizi işdən uzaqlaşdırmayacaqlar.
Biz öz komandamızda rahatıq
Biz birdən-birə bu işə düşmədik.
Biri üçün çətinləşəndə
Bir dost çiynini qoyacaq

Sadə qaydaları xatırlayın və əməl edin:

    Dostuna hörmət et.

    Hər kəsi mütləq dinləyin.

    Razı deyiləm - təklif edin!

İndi cümlələrdə çatışmayan sözləri doldurun

1. Bədəni tüklə örtülmüş heyvanlar adlanır... Onlara da deyilir: “hava uşaqları”. Onların iki ayağı və iki qanadı var.

2. Bunlar su heyvanlarıdır, bədəni halqa şəklində pulcuqlarla örtülüdür, üzgəcləri var.

3. Bu heyvanlar çox fərqli canlılardır. Onların əksəriyyətinin bədəni tüklərlə örtülmüşdür. Onların dörd ayağı var.

4. Bu heyvanların üç cüt ayağı var və iki gözdən əlavə, daha üç kiçik var - alnında.

5. İlanlar, kərtənkələlər, tısbağalar qrupuna aiddir - ... Onların buynuz pulcuqları var, dörd ayaq və ya ayaqları tamamilə yoxdur.

6. Qurbağalar və qurbağalar xüsusi qrupa aiddir - ... Onların dərisi çılpaqdır.

Bütün heyvan qruplarını və onların fərqli xüsusiyyətlərini kim adlandıra bilər.

5) Təbiətdəki bütün canlıların qarşılıqlı əlaqəsini açmaq.

a) Təbiətdə görünməyən saplar.

Uşaqlar, gözlərinizi yumun və bir anlıq təsəvvür edin ki, Yer kürəsində bütün canlılar yox olub: bitkilər, quşlar, heyvanlar. Nə çiçək qoxusu, nə meşə səsi, nə quşların oxuması. Nə qaldı? Çılpaq torpaq: daşlar, qum, külək...
- İnsan çılpaq, ölü Yerdə yaşaya bilərmi?
- Və bu, təbii icma pozulduqda baş verə bilər. Axı, hər bir təbii cəmiyyətin öz sakinlərinin özünəməxsus, xüsusi dünyası var: bitkilər, heyvanlar və digər canlı orqanizmlər.

Layihə zamanı şagirdin özünüqiymətləndirmə vərəqi

0 - işin gedişatında iştirak etmədi

1 - iştirak etdi, lakin tapşırığı yarıda tamamladı

2- iştirak etdi, lakin tam öhdəsindən gəlmədi

3- iştirak etdi, tam və düzgün öhdəsindən gəldi

3

2

1

0

3

2

1

0

3

2

1

0

3

2

1

0

1. İntrospeksiya üçün tapşırıq. Cümlələri tamamlayın:

1 Heyvanlar aləminin müxtəlifliyi haqqında bilmək mənim üçün vacibdir, çünki……………………

2. “Heyvanlar” mövzusunda albom tərtib etmək üçün sizə ………… lazımdır.

2. Özünüqiymətləndirmə üçün tapşırıq.

Cümlələri tamamlayın:

Mən razıyam (kətan ) ……………….. (çox, çox deyil)etdiyi iş …………………………( özü, valideynlərin, müəllimlərin köməyi ilə).

Qrup layihəsinin mövzusunun müdafiəsinin qiymətləndirilməsi __________

əla yaxşı pis deyil

Quşlar

həşəratlar

Amfibiyalar

sürünənlər

Balıq

Heyvanlar

Mövzu tam əhatə olunub

Layihə mövzusunun müdafiəsi maraqlı və əlçatandır.

Qrup sualları ətraflı və ətraflı cavablandırıb

Layihənin mövzusu qavrayış üçün aydındır

Nəticə məqsədə cavab verir

Qrupun çıxışı sayəsində biz çoxlu yeni və maraqlı şeylər öyrəndik.

Praktik iş.

Qrup mövzusuna dair məlumat axtarışının seçilməsi və təhlili, nəticələrin təsbiti və təsviri

Heyvanlar:

-fərqləndirici xüsusiyyətlər və onların nümayəndələri;

- yaşayış yeri, qidalanma və çoxalma yolu;

- insan və heyvanlar arasındakı əlaqə;

- şifahi xalq yaradıcılığının hansı janrlarında heyvanların həyatı təsvir olunur?

Layihənin gedişi haqqında hesabat.

Məlumatların işlənməsi və nəticələrin formalaşdırılması.

üçünhər bir mikroqrupun məhsulunun kompozisiya təsviri.

Görülmüş işlər haqqında qrupların hesabatı:

1. Qrupun hansı tapşırığı yerinə yetirdiyini deyin.

2. Tapşırığı yerinə yetirmək üçün nə etdiniz.

3. İşinizin nəticəsini təqdim edin.

4. Qrupunuzun işini qiymətləndirin.

Praktik iş.

Qrup mövzusuna dair məlumat axtarışının seçilməsi və təhlili, nəticələrin təsbiti və təsviri

Quşlar:

-fərqləndirici xüsusiyyətlər və onların nümayəndələri;

- yaşayış yeri, qidalanma və çoxalma yolu;

- insan və heyvanlar arasındakı əlaqə;

- ərazimizin hansı heyvanları qorunur?

Layihənin gedişi haqqında hesabat.

Məlumatların işlənməsi və nəticələrin formalaşdırılması.

üçünhər bir mikroqrupun məhsulunun kompozisiya təsviri.

Görülmüş işlər haqqında qrupların hesabatı:

1. Qrupun hansı tapşırığı yerinə yetirdiyini deyin.

2. Tapşırığı yerinə yetirmək üçün nə etdiniz.

3. İşinizin nəticəsini təqdim edin.

4. Qrupunuzun işini qiymətləndirin.

Böcəklər:

-fərqləndirici xüsusiyyətlər və onların nümayəndələri;

- yaşayış yeri, qidalanma və çoxalma yolu;

- insan və heyvanlar arasındakı əlaqə;

- heyvanların mühafizəsi və mühafizəsi üçün hansı sənədlər, qanunlar və tədbirlər mövcuddur və uşaqlar və böyüklər tərəfindən həyata keçirilir?

Balıq:

-fərqləndirici xüsusiyyətlər və onların nümayəndələri;

- yaşayış yeri, qidalanma və çoxalma yolu;

- insan və heyvanlar arasındakı əlaqə;

Amfibiyalar:

-fərqləndirici xüsusiyyətlər və onların nümayəndələri;

- yaşayış yeri, qidalanma və çoxalma yolu;

- insan və heyvanlar arasındakı əlaqə;

- təbiət dostlarının hansı qaydalarını tərtib edə bilərsiniz?

Sürünənlər:

-fərqləndirici xüsusiyyətlər və onların nümayəndələri;

- yaşayış yeri, qidalanma və çoxalma yolu;

- insan və heyvanlar arasındakı əlaqə;

Heyvanların qorunması üçün hansı yardımı göstərə bilərsiniz?

“Təbiəti qorumaq Vətəni qorumaq deməkdir”

M.M.Prişvin

"Heyvanlar" layihəsi

iş vaxtı - 5 gün

Bizim şüarımız:

"Birlikdə çətin deyil, birlikdə izdihamlı deyil, birlikdə asan və həmişə maraqlıdır!"

Qrup ______________________________________

Qrup üzvləri:

Təşkilatçı ______________________________________

    _________________________

    _________________________

    _________________________

Təklifi davam etdirin

Fərdi qiymətləndirmə vərəqi

tələbə ___________________________

Formativ qiymətləndirmə

Yekun qiymətləndirmə

Layihə nədir?

bilmirəm

Mən bilmək istəyirəm

bilirəm

bilmirəm

Mən bilmək istəyirəm

bilirəm

Fəaliyyət planı hazırlayıb həyata keçirə bilərsinizmi?

Mən bacarmıram

Mən öyrənmək istəyirəm

bacarmaq

Mən bacarmıram

Mən öyrənmək istəyirəm

bacarmaq

Bir qrupda işləyə bilərsinizmi?

vəzifələri bölüşdürün

dinləmək

müzakirə etmək

qəbul et ümumi qərar

vəzifələri bölüşdürün

dinləmək

müzakirə etmək

birgə qərar qəbul etmək

Məlumatla işləyə bilərsinizmi?

Axtar

təhsil

performans

Axtar

emal (istənilən materialın seçilməsi)

təhsil

performans

Qoy "+ » seçdiyiniz sözün yanında

REFEKSİYA

Layihə iştirakçısının soyadı_________________________________________

Təklifi davam etdirin

    Layihə üzərində işləyərkən öyrəndim...

____________________________________________________

____________________________________________________

    Layihə üzərində işləyərkən öyrəndim...

____________________________________________________

____________________________________________________

____________________________________________________

    Layihə üzərində işləyərkən böyük maraq göstərdim...

____________________________________________________

____________________________________________________

____________________________________________________

    Layihə üzərində işləyərkən mənim üçün çətin idi ...

____________________________________________________

____________________________________________________

____________________________________________________

Qrupda ______________________ müzakirələri olmalıdır,

______________________ qərarın öz variantını ifadə edə bilər,

______________________ danışır və ______________________ dinləyir,

______________________ variantı qrupda müzakirə olunur.

Qrup _________ qərarı ilə razılaşır,

qrup nümayəndəsi ______________________ sinif qarşısında razılaşdırılmış qərar.

Tapşırığı yerinə yetirdikdən sonra təklif olunan variantları müzakirə edin. Qaydaları oxumaq üçün məsul şəxsi seçin.

Cümlələrdə çatışmayan sözləri doldurmağa çalışın:

Qrupda olmalıdırtəşkilatçı müzakirələr,

hər biri qərarın öz variantını ifadə edə bilər,

bir deyir aistirahət dinləmək,

hər biri versiya qrupda müzakirə olunur.

Qrup razılaşırgeneral həll,

qrup nümayəndəsiilə qoruyur sinif qarşısında razılaşdırılmış qərar.

Bu qaydalar bizə birgə işləməyə kömək edəcəkmi? Bəli!!!

1. Şəhər harada yerləşir.

3. Şəhərin gerbi.
4. Sənaye.

2-ci sinif ətrafında dünya mövzusunda "Rusiya şəhərləri" mövzusunda layihələrin nümunələri, ikinci sinif şagirdləri tərəfindən tamamlanan "Rusiya Məktəbi" proqramı.

Seçdiyiniz hər hansı bir Rusiya şəhəri haqqında hekayəyə tətbiq oluna bilən plan layihənin təqdimatını özünüz etməyə kömək edəcəkdir. Əlbəttə ki, plan öz istəyinizlə dəyişdirilə bilər, bəzi maddələr atlana və ya dəyişdirilə bilər, lakin hər hansı bir planla maraqlandığınız məlumatı tapmaq daha asan olacaq. Təqdimat üçün nümunə plan:

1. Şəhər harada yerləşir.
2. Nə vaxt və kim tərəfindən təsis edilmişdir.
3. Şəhərin gerbi.
4. Sənaye.
5. Şəhərin görməli yerləri.

Təqdimatlar pptx "Rusiya şəhərləri"

"Rusiyanın şəhərləri" layihəsi. Belqorod

Belqorod Rusiyanın paytaxtından 695 km cənubda yerləşir və Rusiyanın Avropa hissəsində, cənub hissəsində yerləşir. Mərkəzi Rusiya dağlıq ərazisi Seversky Donets çayının sağ sahilində.

Şəhərin təməli 1593-cü ilə təsadüf edir, lakin müasir Belqorodun yerində ilk yaşayış məskəninin 10-cu əsrdə burada olduğunu göstərən faktlar var. Şəhər böyük dəmir yolu və sənaye mərkəzi statusunu yalnız ötən əsrdə alıb. Bu gün şəhərin əhalisi təxminən 350 min nəfərdir.

Şəhərin gerbi qızıl şir, üstündə isə qara qartaldır. Aslan gücü, cəsarəti təmsil edir; qartal - güc, fikir; yaşıl sahə - ümid və bolluq; mavi səma - gözəllik, böyüklük.

Şəhərin simvolu və ən qədim kilsələrindən biri 1703-cü ildə Smolensk Allah Anasının möcüzəvi ikonasının insanlara göründüyü yerdə ucaldılmış Smolensk Katedralidir. Digər dini tikililər arasında 1711-ci il Şəfaət Kilsəsini, 19-cu əsrin əvvəllərində Polşa-Litva kilsəsini və Belqorod-Starooskol yeparxiyasının əsas məbədi olan Transfiqurasiya Katedralini qeyd etmək lazımdır.

Belqorodda bir çox mədəniyyət və tarixi abidələr tikilmişdir ki, bunlardan ən məşhurlarıdır xatirə kompleksi"Əbədi məşəl" və Kursk döyüşünün xatirəsinə tarix-bədii muzey-diorama "Kursk döyüşü. Belqorod istiqaməti. Belqorodda bir neçə başqa muzey var - Belqorod Dövlət Diyarşünaslıq Muzeyi, Ədəbiyyat Muzeyi, İncəsənət Muzeyi, Belqorod Dövlət Xalq Mədəniyyəti Muzeyi.

Şəhərdə yeni idman obyekti Silver Donets buz arenasıdır. Belqorod gözəl və təmiz şəhərdir.

"Rusiyanın şəhərləri" layihəsi. Volqoqrad

Volqoqrad Rusiya Federasiyasının Avropa hissəsinin cənub-şərqində yerləşən şəhərdir. Volqoqrad qədim zamanlardan su və quru ticarət yollarının kəsişdiyi yer olan Volqa və Don çaylarının kəsişməsində yerləşir. Şəhərin əsası 12 iyul 1589-cu ildə qoyulub. 1589-1925-ci illərdə Tsaritsın, 1925-1961-ci illərdə Stalinqrad adlanırdı. Qəhrəman şəhər, Stalinqrad döyüşünün yeri.

Volqoqrad şəhərinin simvolları

1729-cu ildən 1854-cü ilə qədər öz gerbi olmayan Tsaritsyn, şəhərdə yerləşən Tsaritsyn Dragoon alayının emblemindən - qırmızı sahədə iki çarpaz gümüş nərə balığından istifadə etdi. 1854-cü ildə şəhər rəsmi bir emblem aldı: iki hissəyə bölünmüş bir fransız qalxanı, qülləli qüllə (ilçe şəhərinin əlaməti), yuxarı hissədə əyalət Saratov gerbi (mavi sahədə üç sterlet) , aşağı hissədə qırmızı sahədə, iki çarpaz gümüş sterlet. 1917-ci ildən sonra kral gerbi istifadə edilmədi. 1965-ci ildə Volqoqrad qəhrəman şəhər statusunu aldıqdan sonra, şəhərin mükafatını və Sovet iqtisadiyyatında ixtisasını əks etdirən, hələ də qüvvədə olan yeni bir gerb qəbul edildi: ikiyə bölünmüş Fransız qalxanı, Ulduz. Yuxarı qırmızı sahədə Qəhrəmanın təsviri və Stalinqrad qalasını simvolizə edən qala divarının dayaqları, aşağı mavi sahədə qabaqcıl texnika və kənd təsərrüfatının simvolu kimi dişli çarx və buğda dəsti.

Şəhərin qeyri-rəsmi simvolu kimi “Vətən”, “Ölümə dirən” və “Qəmli ana” heykəllərinin siluetlərindən çox istifadə olunur. “Vətən” “Ölümcə dayan” “Qəmli ana”.

Böyük dövründə Volqoqrad Vətən Müharibəsi

Böyük Vətən Müharibəsi (1941-1945) illərində şəhərin kənarında və şəhərin özündə 1942-ci il iyulun 17-dən 1943-cü il fevralın 2-dək İkinci Dünya Müharibəsinin ən mühüm döyüşlərindən biri - Stalinqradda baş verdi. onun dönüş nöqtəsinə çevrildi. Stalinqrad döyüşü 200 gün davam etdi. Orada itirilən faşist bloku təxminən 1,5 milyon insanı öldürdü, yaraladı, əsir götürdü və itkin düşdü - Sovet-Alman cəbhəsində fəaliyyət göstərən bütün qüvvələrinin dörddə biri. Vətən qarşısında müstəsna xidmətlərinə görə 1945-ci il mayın 1-də Stalinqrad Qəhrəman şəhər fəxri adına, 8 may 1965-ci ildə isə Lenin ordeni və Qızıl Ulduz medalı ilə təltif edilib. Şanlı şəhərimiz İkinci Dünya Müharibəsi illərində tamamilə dağıdıldı. Ancaq müharibədən dərhal sonra əfsanəvi Feniks quşu kimi küldən qalxdı. 1961-ci ildə qəhrəman şəhər Stalinqraddan Volqoqrad adlandırıldı.

şəhər sənayesi

Sənaye Müasir Volqoqrad ərazisində ilk sənaye zonası Alman koloniyası Sarepta idi və ilk zavod bu gün də fəaliyyət göstərən xardal zavodu, Sarepta xardal və yağ dəyirmanı idi. Alman koloniyası "Sarepta" Xardal və yağ dəyirmanı "Sarepta".

1860-cı illərə qədər Tsaritsında qida sənayesi inkişaf etdi, buna Elton duz mədənlərinin yaxınlığı, Volqa və Xəzər dənizinin balıq ehtiyatları və bostançılıq kömək etdi. Bütün Rusiya üçün tacirlər Tsaritsyn-dən xardal, nardek, duzlu və qurudulmuş balıq gətirirdilər. Volqodonsk və Qryazetsaritsynsk dəmir yollarının tikintisindən sonra Tsaritsyn böyük dəmir yolu qovşağına çevrildi, qida, tekstil, tikinti sənayesində istehsalın dəfələrlə artmasına səbəb oldu və metallurgiya, energetika və müdafiə sənayesinin əsaslarını qoydu. Kral üçün və Sovet vaxtışəhərdə bir çox sənaye nəhəngləri tikildi, hazırda onlardan bəziləri indi tənəzzüldədir.

Şəhərin görməli yerləri

Şəhərin görməli yerləri Şəhərin memarlığı bir neçə dağıntı dalğasından sağ çıxdı. Şəhərin ən qədimi Alman koloniyasının Sareptadakı evləridir, indi Sarepta Muzeyidir. Kirxa (1772) - Volqoqradın ən qədim binası. Təəssüf ki, Volqoqradın “turist incisi” ola biləcək Sarepta çox acınacaqlı vəziyyətdədir. Yalnız bir neçə bina bərpa olunub, qalanları tədricən qəzalı vəziyyətdən xarabalığa çevrilir. 18-ci əsrin ən qədim taxta daxmaları, burada Volqa Belyanlarında üzən meşədən qorunub saxlanılmışdır. 1899 Kazan Katedrali

1950-1960-cı illər. Dağıntılar arasından yenidən canlanan Volqoqrad müharibədən sonrakı Stalinist imperiya üslubudur. Budur memarlıq üslubuşəhərin simvoluna çevrildi. 1954 Volqoqrad Dəmir Yolu Vağzalı Həmkarlar İttifaqları Evi Volqo-Don kanalının mərkəzi sahili

1970-1980. Bu illər ərzində çoxlu tipik yaşayış binaları tikildi - Xruşşov və Brejnevka, lakin simvolik binalar demək olar ki, yoxdur. İstisnalar Panoramanın dairəvi binaları, Çay Stansiyası (Avropa və Rusiyada ən böyük), VGTZ-nin mərkəzi keçid məntəqələridir.

Abidələr və heykəllər 1910-cu ildə Komsomol bağında Qoqolun salamat qalmış ən qədim abidəsi Müharibədən sonra əsas döyüş meydanlarında Stalinqrad döyüşünün çoxsaylı abidələri ucaldılmış, dağılmış binalar abidə kimi qalmışdır. “Vətən çağırır!” abidəsi. Mamayev Kurqan üzərində Heykəl "Ölümə dayan" Heykəli "Qəmli Ana".

"Rusiyanın şəhərləri" layihəsi. Yekaterinburq

Yekaterinburq Rusiyanın ən böyük şəhərlərindən biridir. Şəhər Orta Uralın şərq yamacında yerləşir. Yekaterinburqun unikallığı onun Avropa və Asiyanın sərhəddində yerləşməsidir.

Şəhərin əsası 1723-cü il noyabrın 7-də qoyulub. Əhalinin sayına görə dördüncü sıradadır (Novosibirsk, Sankt-Peterburq və Moskvadan sonra). Eyni zamanda, əhalinin çoxluğuna baxmayaraq, Yekaterinburq heç də böyük şəhər deyil - bir istiqamətdə cəmi 20 km, digərində isə 15 km məsafəni tutur. 1924-cü ildən 1991-ci ilə qədər 67 il ərzində şəhər Sverdlovsk, bölgə isə indi Sverdlovsk adlanır.

Yekaterinburq şəhərinin gerbi bu illər ərzində tez-tez dəyişib. İndi o, 1783-cü ildə İmperator II Yekaterina tərəfindən təsdiq edilmiş ilk gerbinə çox bənzəyir. Şəhərin müasir gerbində ayı və samurun əlində olan qalxan təsvir edilmişdir. Qalxanın üstündə qala şəklində bir tac var. Qalxanda - əritmə sobası və filiz mədəni.

Şəhərin aparıcı sənaye sahəsi metallurgiya və metal məmulatlarının istehsalıdır.

Yekaterinburqda cəmi 7 il əvvəl tikilmiş nadir məbəd var, amma var əhəmiyyətiölkəmiz üçün. Rusiya torpağında əzəmətli bütün müqəddəslərin adına Qan üzərində kilsə 1977-ci ildə sökülən İpatiev evinin yerində ucaldılıb. II Nikolay və ailəsi burada öldürüldü. Maraqlı fakt ondan ibarətdir ki, Yekaterinburq ilk rus imperatoru - I Pyotrun əmri ilə yaradılıb və sonuncu imperatorumuz II Nikolay burada vəfat edib.

40-cı illərdən. Ötən əsrin şəhərdə Sverdlovsk kinostudiyası fəaliyyət göstərir - Moskva və Sankt-Peterburq istisna olmaqla, ölkədə yeganə, sənədli filmlərlə yanaşı bədii filmlər də çəkir.

Yekaterinburqda 700-dən çox heyvanın olduğu ən böyük rus zooparklarından biri var.

"Rusiyanın şəhərləri" layihəsi. Novosibirsk

Novosibirsk təxminən bir milyon dörd yüz min nəfər əhalisi olan nəhəng bir şəhərdir. Sibir Federal Dairəsinin əsas şəhəridir. Novosibirsk Ob vadisinə bitişik Priobsky yaylasında yerləşir.

Şəhər 1926-cı ildə Novosibirsk şəhəri adlandırılan kiçik Novonikolayevsk kəndinin yerində qurulmuşdur. Novosibirskdir keçid Rusiyanın Avropa hissəsi ilə Sibir və Uzaq Şərq arasında.

Novosibirsk böyük şəhərdir sənaye mərkəzi, burada 194-ə yaxın iri və orta sənaye müəssisəsi fəaliyyət göstərir. Novosibirsk 1957-ci ildə əsası qoyulmuş, burada fəaliyyət göstərən “Akademqorodok”un sayəsində bütün dünyada tanınır. Şəhərdə 40-dan çox universitet var.

Şəhərin tanınmış məkanı ölkəmizdəki ən böyük teatr binası olan Novosibirsk Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrıdır. Onun açılışı 1945-ci il mayın 12-də olmuşdur.

Daşdan tikilmiş şəhərin ilk binası dövrümüzə qədər gəlib çatmışdır - bu, Aleksandr Nevski Katedralidir.

Ölkənin ən böyük və ən gözəl zooparklarından biri Novosibirskdə fəaliyyət göstərir, heyvanların ümumi sayı təxminən 11 min fərddir (600 növdən çox).

Sahəsi min hektardan çox olan Mərkəzi Sibir Nəbatat Bağı şəhər sakinləri və turistlər arasında məşhurdur.

"Rusiyanın şəhərləri" layihəsi. Rostov-na-Donu

Rostov-na-Donu Şərqi Avropa düzənliyinin cənub-şərq hissəsində, Moskvadan 1076 km məsafədə, Don sahillərində yerləşir. 2000-ci ildən şəhər Cənub Federal Dairəsinin inzibati mərkəzidir. Rostov-na-Donu əhalisi bir milyon üç yüz min nəfərə çatır.

Şəhər 1749-cu ildə İmperator Yelizaveta Petrovnanın fərmanı ilə yaradılmışdır. Rostov-na-Donu böyük təhsil mərkəzidir - burada 50-yə yaxın universitet fəaliyyət göstərir. Şəhər həm də Rusiya Federasiyasının cənubunda əsas nəqliyyat qovşağı rolunu oynayır - Don federal magistral yolu, həmçinin mühüm dəmir yolları və hava dəhlizləri keçir.

Rostov-na-Donu zəngin mədəni irsə malikdir. Şəhər ərazisində yarım mindən çox memarlıq abidəsi və əllidən çox arxeoloji abidə var. Mübarək Məryəmin Doğuşunun Rostov Katedrali çox gözəldir, Xilaskar Məsihin Moskva Katedralini azaldılmış formada kopyalayır. Onun tikintisi 19-cu əsrin ortalarına təsadüf edir.

Maraqlı memarlıq abidəsi XVIII əsrin sonlarına aid olan Surb-Xaç erməni monastırının kilsəsidir.

İkinci Dünya Müharibəsi illərində şəhəri müdafiə edənlərin və azad edənlərin xatirəsinə burada dörd memorial ucaldılıb.

Rostov-na-Donu küçələri ədəbi və siyasi xadimlərin hər cür abidələri ilə doludur.

Şəhərin simvolu onun girişində quraşdırılmış “Taçanka-Rostovçanka” heykəltəraşlıq kompozisiyasıdır.

"Rusiyanın şəhərləri" layihəsi. Çelyabinsk

Çelyabinsk şərq yamacında yerləşir Ural dağları, Miass çayında. Şəhər müxtəlif tərəfdən Şerşnevski su anbarı və üç göl tərəfindən yuyulur: Smolin, Birinci və Sineglazov.

Şəhərin əsası 1736-cı ildə, polkovnik A.İ.Tevkelevin göstərişi ilə burada Çelyabinsk qalası tikilməyə başlayanda qoyulmuşdur. Hazırda şəhərdə bir milyon 100 minə yaxın insan yaşayır.

Çelyabinsk şəhərinin gerbinin gümüş qalxanı düşüncələrin saflığını, müdafiəni və ehtiyatlılığı simvollaşdırır. Qalxanda Rusiyanın Çelyaba qalasının divarının bir hissəsi təsvir olunub. Qala divarının yanında qızıl yüklü dəvə yerləşir. Qızıl gücün, böyüklüyün, zənginliyin, zəkanın, alicənablığın simvoludur. Dəvə Çelyabinsk gerbində şəhərin mallarla zəngin olduğunun və inkişafının ticarətdəki uğurdan asılı olduğunun əlaməti olaraq qoyulur, bunu ümid və bolluq simvolu olan yaşıl sahə də göstərir.

Şəhərin əsas cazibəsi bir növ yerli Arbat olan Kirovka küçəsidir. Bu, maraqlı adını yalnız 2004-cü ildə almış şəhərin ən böyük piyada küçəsidir.

Çelyabinskdə olarkən siz Çelyabinsk Regional Diyarşünaslıq Muzeyinə və Uralın Dekorativ və Tətbiqi Sənət Muzeyinə baxa bilərsiniz. Çelyabinsk Regional Rəsm Qalereyası və Çelyabinsk Regional Geologiya Muzeyi də burada yerləşir. Şəhərin küçə və meydanlarında bir neçə heykəl var, məsələn, “Əfqanıstanda həlak olanlara”, “Qanun”, “Solçu” və s. Abidələrdən biri Tank Qəhrəmanlarının Abidəsi və şəhərin əlamətdar əlaməti olan "Uralın nağılı" abidəsini qeyd etmək olar.

Bələdiyyə büdcəsi Təhsil müəssisəsi- orta hərtərəfli məktəb№ 34 im. Qəhrəman Sovet İttifaqı N.D. Zaxarova

Bütün dünyada layihə

"Peşələr"

2-ci sinif şagirdi

Şklyaeva Danila


Layihənin məqsədi:- inkişaf koqnitiv fəaliyyət və dünyagörüşü; - marağın oyanması peşəkar fəaliyyətşəxs; - mənəvi dəyərlərin formalaşması.

Layihənin məqsədləri:

  • müxtəlif peşələr və onların xüsusiyyətləri ilə tanış olmaq;
  • müəyyən bir peşəyə yiyələnmək istəyən şəxsin malik olmalı olduğu keyfiyyətlər haqqında biliklər vermək.

O qədər çox peşə var ki, hamısı yaxşıdır: hər kəs öz ruhunu tapa bilir.

Şirniyyatçı tortlar və kekslər bişirir,

Sürücü yükü maşınla gətirir.


Cəsur yanğınsöndürən yanğını söndürəcək,

Sənətçi səhnədə qarmon sədaları altında rəqs edəcək.


Balıqçı pike perch və treska tutur,

Sirkdəki klounlar həzinliyi dağıtacaq.


Satıcılar isə onu bizə satırlar.

Atelyedə dərzilər paltar tikəcək,


Hər iş öz mənasında dəyərlidir,

Və həmişə lazımlı olacaq!


İndi başa düşə bilərsiniz

Kimin dalınca olmaq istəyirsən?

Harada işləmək, kimə işləmək,

Kimə oxumağa getməli?

Bəli, suallar çətindir.

Ancaq bir həll var, uşaqlar!

Sən cəhd etməlisən, xəyal etməlisən

Müxtəlif dairələrə gedin

Kim olmaq istədiyinizi başa düşmək üçün!



Cəmiyyətə faydalı olun əsas məqsəd hər bir şəxs. Və bunun üçün işləmək lazımdır. Peşə seçimi həyatda çətin və vacib mərhələdir. Ancaq işinizdə uğur qazana biləcəyiniz bu seçimdən asılıdır. Peşəni sevmək lazımdır, ondan sonra iş çətin olmayacaq.

Bütün peşələr lazımdır, bütün peşələr vacibdir!

Kiçik tələbələr üçün "Qışda Bitkilər", 2-ci sinif təqdimatı ilə dünya üzrə layihə

Matveeva Kristina, 8 yaş, Ulyanovsk şəhərindəki 20 saylı Çoxsahəli Liseyin Bələdiyyə Muxtar Ümumi Təhsil Müəssisəsinin 2-ci sinif şagirdi.
Nəzarətçi: Matveeva Svetlana Nikolaevna, ibtidai sinif müəllimi, ən yüksək kateqoriyalı müəllim.
İşin təsviri:Ətraf aləmlə bağlı bir layihəni diqqətinizə çatdırırıq. Bu material tələbələr, müəllimlər və əlbəttə ki, valideynlər üçün faydalı olacaqdır. Materialdan həm uşaqlarla təhsil və tərbiyə işində, o cümlədən ölkə və məktəb düşərgələrində, həm də dərs saatlarında və dərsdənkənar tədbirlərdə istifadə edilə bilər.
Hədəf: bitkilərin müşahidələrini təşkil etmək və aparmaq qış vaxtı ilin.
Tapşırıqlar:
- üç növ bitki ilə tanış olmaq;
- yarpaqlı və iynəyarpaqlı ağaclar, kollar, otlar haqqında bilikləri formalaşdırmağa davam etmək;
- üfüqləri, təxəyyülü, təfəkkürü, erudisiyanı inkişaf etdirmək.

Layihənin gedişatı


Qış gəldi!!! Yaxınlıqdakı parka gedirik.


Üç növ bitki var: ağaclar, kollar və otlar.




Ağaclar iynəyarpaqlı və yarpaqlılara bölünür.


İynəyarpaqlılar- bu ladin, şam, larch və s.
Karaçamdan başqa hamısı həmişəyaşıldır. Lakin larch qışda iynələrini tökür. Qışda iynəyarpaqlı bitkilər toxum yetişdirir - konuslar.
yarpaqlı ağaclar- ağcaqayın, qovaq, palıd və s.
Qışda qabıq bitkini dondan qoruyur.


kollar- bunlar lilac, cotoneaster və s. Qışda kollar çılpaq olur.
Otlar- bu yovşan, qarğıdalı sünbülləri və s. Bəzi otlar qışda ölür. Digərləri isə qar altında böyüməyə davam edir. Bunlar çiyələk, zoğal və s. Qar, yorğan kimi, örtür və onları dondurmağa imkan vermir.


Alimlər sübut etdilər ki, qar altında havanın temperaturu 15 dərəcə yüksəkdir!!!

Nəticə və Nəticələr:

Parkımızda qışda nə gözəl bitkilər! Onların altında dərin və təmiz qar yağışları yatır. Ağaclar, kollar və otlar inanılmaz yuxuda yuxuya getmiş kimi görünürdü...

Qışda bitkilər haqqında şeirlər

Gümüş, işıqlar və payetlər -
Bütün dünya gümüşdən!
Ağcaqayınlar mirvarilərdə yanır,
Qara və çılpaq dünən.
Bu, kiminsə xəyalının səltənətidir
Bu xəyallar və xəyallardır!
Köhnə nəsrin bütün əsərləri
Sehrlə işıqlandırılır.
Heyətlər, piyadalar,
Göydə ağ tüstü.
İnsanların həyatı və təbiət həyatı
Yeni və müqəddəs şeylərlə dolu.
Xəyalların təcəssümü
Xəyalla həyat bir oyundur
Bu cazibə dünyası
Bu gümüş dünya!
V. Ya. Bryusov




Diqqətiniz üçün təşəkkürlər!

Mövzuya dair təqdimat: Qışda bitkilər