» Metodik donuz bankı. "Qızıl payız" tematik planı (orta qrup) Payızda insanların işinin tematik planlaşdırılması

Metodik donuz bankı. "Qızıl payız" tematik planı (orta qrup) Payızda insanların işinin tematik planlaşdırılması

Bələdiyyə büdcəsi Təhsil müəssisəsi

Yartsevskaya orta hərtərəfli məktəb №1

Smolensk bölgəsi

Mövzu ilə əlaqədar dünya haqqında bir dərsin inkişafı:

"Payızda insanların əməyi"

1 sinif

UMK "Perspektiv İbtidai məktəb»

müəllim ibtidai məktəb

Məqsədlər: bağda bitən bitkilər haqqında şagirdlərin biliklərini təkrar etmək və bağ; bəzi bitkilərin tarixi ilə tanış olmaq; bağ bitkilərinin rolunu və əhəmiyyətini nəzərə almaq; bitkilərin mühafizəsi üçün ekoloji qaydaları tərtib etmək; tələbələrin təfəkkürünü, nitqini inkişaf etdirmək; ekoloji tərbiyə edin məntiqi təfəkkür.

Avadanlıq: bağ və tərəvəz bağı bitkilərini təsvir edən illüstrasiyalar; "Botanical Domino" üçün çip kartları; Bağ müqəvvasının geyimləri, Tərəvəzlər, Günəbaxan.

Dərslər zamanı

I. Dərsin mövzusunun təqdimatı.

Tapmacanı tapın:

Bağda dayanan

Heç nə demir,

Almır

Və qarğalara vermir.

(Bağ qorxusu.)

Bağça qorxuncunu haradan tapmaq olar?

Bu gün dərsdə payızda insanların işi haqqında biliklərimizi təkrarlayacağıq.

II. Yeni materialın öyrənilməsi.

1. Dərslik üzərində işləmək (səh. 29).

Müəllim dərslikdən uşaqlar tərəfindən yazılmış elanla bir abzas oxuyur, payız işi zamanı təhlükəsizlik haqqında danışır.

Uşaqlar reklam yazanda nə demək istəyirdilər? (Gigiyena qaydalarına əməl etməlisiniz: yeməkdən əvvəl əllərinizi yuyun, yuyulmamış meyvə və tərəvəzləri yeməyin.)

Payız işləri zamanı hansı təhlükəsizlik tədbirlərinə əməl edilməlidir?

Müəllim şagirdləri iki qrupa bölür. Bir qrup payız işi zamanı uşaqları gözləyən təhlükələrdən danışır. Digəri isə məhsul yığımı zamanı bədbəxt hadisələrdən necə qorunmaq barədədir.

1) Bağ alətlərini təsadüfən atmayın. Kürəklər, dırmıqlar, çəngəllər, budama qayçıları və digər alətlər ayrılmış yerlərdə saxlanmalıdır.

2) İnventarları elə aparmaq lazımdır ki, özünüz xəsarət almasın, başqalarına da vurmasın. Bir yerdən digərinə inventar hissələrin deşilməsi və kəsilməsi ilə irəli və aşağı köçürülür.

3) Bağda və ya bağda işə başlayarkən, xüsusi iş paltarlarına diqqət yetirməlisiniz, əllərinizi sıyrıqlardan, cızıqlardan, ağır püstüler yaralara səbəb olan iynələrdən xilas edəcək əlcəklər haqqında unutmayın.

4) Uşaqlar ağır əşyalar daşımamalı, hündürlükdə işləməməli, məsələn, nərdivanlardan istifadə edərək ağac biçməməlidirlər.

P h i s c u l t m i n t k a

Bağımızda nə böyüyür?

Xiyar, şirin noxud,

Pomidor və şüyüd

Ədviyyat və sınaq üçün.

Turp və kahı var...

Bağımız sadəcə bir xəzinədir.

Amma qarpız bitmir

Diqqətlə dinləsəniz

Bunu mütləq xatırladım.

Sıra ilə cavab verin:

Bağımızda nə böyüyür?

V. Korkin

2. "Oqorod şəhərindəki tarixi stansiya" səhnəsi.

Payızda bağçada ediləcək çox şey. İnsanların işi haqqında atalar sözləri və məsəlləri xatırlayın.

Biz də Oqorod şəhərində iş gözləyirik: bu şəhərin sakinləri ilə daha yaxından tanış olacağıq. Bu işdə bizə şəhərin hüquq-mühafizə orqanının əməkdaşı, Bağça Qorqud kömək edəcək.

Bağ qorxusu çıxır. Cırıq paltar, köhnə papaq.

müqəvva. Uşaqlar, icazə verin özümü təqdim edim.

Bədənim taxtadır. Paltar cırıqdır.

Yemirəm, içmirəm, bağçanı qoruyuram.

Mən heç nə demirəm. Mən bağdayam.

Mən özüm götürmürəm, qarğalara da vermirəm.

Uşaqlar, tapmacanı tapın və bu bağda kimə ən çox hörmət etdiyimi öyrənəcəksiniz.

Dəyirmi, qırıq, ağ,

Tarlalardan masaya gəldi.

Bir az duz et.

Düzdür, dadlıdır... (kartof)?

Kartof kimi geyinmiş bir tələbə çıxır.

Müəllim. Kartof ən vacib qida və texniki bitkilərdən biridir.

Kartof sapları 50-60 sm hündürlüyə çatır, bir az budaqlanır. Onlar dərindən kəsilmiş mürəkkəb yarpaqlardır, böyük plitələrdən ibarətdir, kiçiklərlə əvəzlənir.

Yerin üstündə yarpaqları olan yaşıl gövdələrlə yanaşı, kartofun yeraltı gövdələri də var.

Yazın ortalarında kartof ağ, çəhrayı və ya bənövşəyi çiçəklərlə çiçək açır. Çiçəkləndikdən sonra içərisində çoxlu toxum olan meyvə-giləmeyvə əmələ gəlir (meyvələr zəhərlidir). Çiçək qönçələri cücərmədən təxminən 3-4 həftə sonra görünür və qalınlaşmalar eyni zamanda yeraltı gövdələrin - kök yumrularının, yeyilən eyni kartofların uclarında əmələ gəlir. Kök yumrularında bitki qida ehtiyatı, əsasən nişasta saxlayır.

Hər yumru kökün bir bazası var - yeraltı gövdəyə bağlandığı alt ucu və böyümə nöqtəsinin yerləşdiyi yuxarı. Kök yumrularının gövdələrində yarpaqlar kimi spiral şəklində düzülmüş gözləri və ya qönçələri var. Bu, kök yumrusunun dəyişdirilmiş gövdə olduğunun sübutudur. Kartof kök yumruları ilə əkilir.

Kartof kök yumruları çox qiymətli qida məhsuludur. Bir çox yeməklər kartofdan hazırlanır. Bundan əlavə, ondan yeməli nişasta çıxarılır, onsuz jele və digər yeməklər bişirmək mümkün deyil. Nişasta və bəkməz qida və qənnadı sənayesində istifadə olunur.

müqəvva. Tapmacanı tapın:

Yuxarıda yaşıl

aşağıda qırmızı,

Yerdə böyüyüb.

(Çuğundur.)

Çuğundur paltarında bir uşaq çıxır.

Müəllim.Şəkər istehsalı üçün əsas məhsul şəkər çuğundurudur. O, həm də yüksək qidalı yem bitkisidir.

Şəkər çuğunduru ikiillik ot bitkisidir (toxumu yalnız həyatın ikinci ilində əmələ gəlir). Və ilk ildə şəkər istehsal etmək üçün istifadə olunan toxumdan kök məhsul yetişir, tərkibində bəzən kök məhsulunun çəkisinin 20% -ə qədərdir.

Şəkər çuğunduru payızda yarpaqları qurumağa başlayanda yığılır. Bu, çuğundur yığan kombaynlarla həyata keçirilir, kök bitkiləri qazır, onları zirvələrdən təmizləyir və onları yığınlara yığır.

müqəvva.İndi başqa bir tapmaca:

Möhtəşəm Günəş:

Bu günəşin yüz pəncərəsi var,

O pəncərələrdən baxırlar

Yüzlərlə balaca cəngavər. (Günəbaxan.)

Günəbaxan kimi geyinmiş bir tələbə çıxır.

Müəllim. Günəbaxan böyük birillik ot bitkisidir. Onun qalın gövdəsi içəridə boş nüvə ilə doldurulur və hündürlüyü 2,5-3 və hətta 4 m-ə çatır.Gövdə boyu böyük ürəkşəkilli yarpaqlar növbə ilə düzülür və yuxarıda çoxlu kiçik sarı çiçəklərlə "səbət" inflorescence inkişaf edir. . Marjinal çiçəklərin parlaq sarı ləçəkləri var. Çöldə səbət yaşıl rəngə bükülür. Bir səbətdə 1000-1200-ə qədər fərdi çiçək olur ki, sonradan yağla zəngin meyvələr (toxumlar) verir. Qabıqdan (qabıqdan) soyulmuş günəbaxan tumlarında 55%-ə qədər yüksək keyfiyyətli yağ var.

Günəbaxan ən qiymətli sənaye və qida bitkilərindən biridir. Günəbaxan yağından əsasən insan qidası kimi istifadə olunur. Onun üzərində müasir aşpazlar tərəfindən beş yüzdən çox yemək hazırlanır.

III. öyrənilən materialın konsolidasiyası.

1. Tapmacaları həll edin və bu və ya digər tərəvəz və ya meyvənin harada bitdiyini söyləyin.

qızıl baş

Böyük, ağır

qızıl baş

İstirahət etmək üçün uzanın.

Baş böyükdür

Yalnız boyun nazikdir.

(Bağda böyüyən balqabaq.)

Mən qırmızı Matryoshkayam

Özümü dostlarımdan ayırmayacağam

Matryoshka qədər gözləyəcəm

Otun içinə düşəcək.

(Bağda alma böyüyür.)

Yaşıl ev dardır:

Dar, uzun, hamar.

Evdə yan-yana oturmaq

Dəyirmi uşaqlar.

Çətinlik payızda gəldi

Hamar ev çatladı,

Kim hara atladı

Dəyirmi uşaqlar.

(Bağda böyüyən noxud.)

Üstümdəki kaftan yaşıldır,

Ürək isə kumach kimidir.

Dadı şəkər kimi, şirin

Topa bənzəyir.

(Bağda qarpız bitir.)

mavi forma,

sarı astar,

Və ortada - şirin.

(Bağda gavalı böyüyür.)

Bağımıza payız gəldi

Qırmızı məşəl alovlandırıldı.

Burada qaratoyuqlar, sığırğalar qaçır

Və səs-küylü şəkildə ona hopdururlar.

(Sorbus giləmeyvə bağda və parkda böyüyür.)

Kiçik Qırmızı Matryoshka,

Ağ ürək.

(Bağda moruq böyüyür.)

2. Oyun "Botanika Dominosu".

Müəllim kartlar hazırlayır. Şagirdlər düzgün kartlar zəncirini qurmalıdırlar.

IV. Dərsin xülasəsi.

Dərsdə yeni nə öyrəndiniz?

Bağda, bağda işləyərkən hansı təhlükəsizlik qaydalarına əməl edilməlidir?

Uşaqlıqdan uğurlu şəxsiyyətin formalaşması üçün uşaq dünyasının qavranılmasına mühüm anlayışlar qoyulmalıdır. Çətin iş onlardan biridir. Buna görə də sinifdə aşağı siniflər insanın payızdakı işinin digər fəsillərdəki işindən nə ilə fərqlənməsi məsələsi nəzərdən keçirilir. Uşaqların şüuruna çatdırmaq da vacibdir ki, nəinki yaz və yayda aktiv işləmək niyə bu qədər vacibdir.

Və heç bir şaxta dəhşətli olmayacaq!

İnsanın payızdakı işi digər mövsümi işlərdən bir qədər fərqlidir. Uşaqlar artıq başa düşməlidirlər ki, Avrasiyadakı bütün canlılar soyuq dövrə hazırlaşmağa başlayır. Buna görə insanlar üçün ilk vacib şey yaşayış yerlərinin - öz evlərinin və ev heyvanlarının qışlaması üçün nəzərdə tutulmuş binaların izolyasiyasıdır.

Mənzillərdə əksər insanlar pəncərələrdəki çatları möhürləyirlər. Bu, qışda soyuq havanın onlardan əsməməsi üçün edilir. Baxmayaraq ki, bir çox evdə bu gün sıxlığı təmin edən plastik pəncərələr quraşdırılır. Lakin onlar da qış dövrü üçün müəyyən hazırlıq tələb edir.

Eyni zamanda, evdar qadınlar otaqlarda ümumi təmizlik işləri aparırlar: saxlanan əşyaları sıralayır, lazımsız zibilləri atırlar və pəncərələri yuyurlar. Axı bunu qışda etmək payızdan daha çətin olacaq.

Kiçik qardaşlarımızın qayğısına qalmaq

İnsanların evlərindən kənarda qışlayan heyvanların məskənləri də xüsusi diqqət tələb edir. Bunlara inəklər, atlar, qoyunlar, keçilər, dovşanlar, şinşillalar, ferrets, minks, ev quşları və arılar daxildir.

Burada yaşayan bir adamın payız işi şəhər sakininin məşğuliyyətindən çox fərqlidir. Axı kəndli inək tövləsindəki, quşçuluq evindəki çatları örtməli, xırda heyvanlar üçün nəzərdə tutulmuş qəfəsləri izolyasiya etməli və ya qapalı otaqlara gətirməli, pətəkləri arılarla birlikdə omşanikaya köçürməlidir.

Ən qayğıkeş sahiblər hətta girişdə bir parça sıx parça və ya rezin mat asmağı və heyvanın içəri girməsinin rahat olub olmadığını, bunu necə başa düşdüyünü yoxlamağı da unutmurlar.

Kiçik qardaşlarımıza, yəni planetdə yaşayan canlılara qayğı göstərmək, payızda insanın vacib və zəruri işidir. Məktəbdə uşaqlar quş yemləri düzəldirlər, onları asırlar və qışda həmişə quşlar üçün yem olmasını təmin edirlər.

Yem yığımı

Təsərrüfatda ot yeyən mal-qara saxlayan hər kəs yayda qış yemi ilə məşğul olmağa başlayır. Saman mövsümü isti vaxtdır.

Ot üçün ot kəsilir, qurudulur, saman tayalarına yığılır. Ancaq payızda samanın yağışdan çürüməməsinə diqqət yetirmək lazımdır. Buna görə də, otyeyən qidalar qapalı yerə köçürülməlidir və ya diqqətlə örtülməlidir.

tarlalarda

Çoxları üçün payızın başlanğıcı tərəvəz və meyvələrin bolluğu ilə əlaqələndirilir. Amma təcrübə sübut etdiyi kimi, məhsul yetişdirmək çətindir, lakin onu itkisiz yığmaq asan deyil.

İsti vaxt gəlir. Taxılyığan kombaynlar bütün günü tarlalarda buğda, çovdar, yulaf, qarabaşaq, noxud və digər məhsulları biçirlər. Yağışlı mövsüm başlamazdan əvvəl bütün işləri görmək çox vacibdir. Əks təqdirdə, bütün məhsul qönçədə çürüyəcəkdir.

Bununla belə, maşınlar həmişə bütün qulaqları tam yığa bilmirlər. Onların çoxu yerə yıxılır. Əvvəllər uşaqlar hətta dərslərdən çıxıb böyüklərə kömək etmək üçün tarlalara gedirdilər - yıxılan qulaqları götürürdülər. Bu, payızda insanın işinə mümkün töhfə idi. 2-ci sinif artıq bu tapşırığın öhdəsindən kifayət qədər yaxşı gəlib.

Bu gün uşaqları belə işə cəlb etmək yox, əbəs yerə gedir. Gənc nəsil torpaqla bağlılığını, taxılçıların əməyinə hörmətini itirir. Beləliklə, İnternetdə başmaqları təqlid edərək, ayaqlarına qoyulmuş rulonlarla fotoşəkillərin bolluğu ...

Məhsul yığımı - əsnəməyin, geri qalmayın!

Çuğundur və kartof, yerkökü və digər kök bitkiləri də yığılır. Böyük təsərrüfatlar bunu xüsusi maşınların köməyi ilə edir. Ancaq kəndlilər bəzən əkinlərini köhnə üsulla, kürək və dırmıqla qazırlar. Uşaqların əksəriyyəti bu barədə nəinki eşitməyiblər - onlar özləri də insanın belə bir əsəri ilə tanışdırlar.

Payızda 1-ci sinif müəllimlə birlikdə öz başına bir neçə kartof, yerkökü və çuğundur kolunu qazmalıdır. O zaman uşaqlar bir insanın yemək almasının nə qədər çətin olduğunu başa düşəcək və bəlkə də onlara qarşı diqqətli olacaqlar.

Buxarlayın, bişirin, yuvarlayın

Ancaq həqiqətən bağ evlərində və bağçalarda yetişdirilən meyvələri saxlamaq və qışda onlardan həzz almaq istəyirsiniz! Buna görə də, payızda bir insanın işi çox vaxt dəqiq qorunma ilə əlaqələndirilir. Bu dövrdə bir çox evdar qadın mürəbbə, tərəvəz turşusu və turşu bişirir, kompotlar, quru göbələklər və ədviyyatlar üçün göyərti hazırlayır.

Ərazinin təmizlənməsi

Payızda yerə nə qədər yarpaq düşür! Bu gözəldir. Ancaq zaman keçdikcə çürüyəcəklər. Bu səbəbdən bir çox zərərli mikroorqanizmlər bunun üçün əlverişli mühitdə sürətlə çoxalacaqlar. Buna görə də, payızda bir insanın əməyi onların təmizlənməsi ilə əlaqələndirilir. Bütün dünyada sinifdə uşaqlar bu barədə nəinki danışırlar, həm də özləri bu dərsdə böyüklərə kömək edirlər.

Bağlarda və bağçalarda insanlar yığılmış yarpaqları, zirvələri də təmizləyirlər.

Payızda bitkilərin əkilməsi

Bitkilər qışda yavaşlasa da, onların çoxu gec payızda əkilməsini tələb edir. Məsələn, sarımsağın bəzi növləri qışdan əvvəl əkilməlidir.

Kolların və ağacların əksər fidanları da ən yaxşı payızda kök salır. Soyuq havaların başlaması ilə təcrübəli bağbanlar meyvə ağaclarını peyvənd edirlər. Beləliklə, bitkilər ən az zədələnir və bu prosedura daha asanlıqla dözürlər.

Artıq payızda bir çox insan torpağı yaz əkinləri üçün hazırlayır. Bunun üçün sahələrə gübrə gətirir, tərəvəz bağlarını qazırlar.

Hər bir işi vaxtında başa çatdırmaq çox vacibdir. Yalnız bundan sonra əla nəticələr gözləmək olar.

Uşaq bağçasının orta qrupunda təhsil fəaliyyətinin planlaşdırılması

Mövzu: payız. Payızda insanların əməyi.
Orta yaş, 4-5 il
Hədəf: Uşaqların kənd təsərrüfatı peşələri, meşəçi peşəsi haqqında təsəvvürlərini genişləndirmək.
Tapşırıqlar
təhsil vəzifələri: bağda, bağda, çöldə insanın qışa payız hazırlıqları haqqında uşaqlarda təsəvvür formalaşdırmaq; heyvanlar qışa necə hazırlaşır; Toxum hazırlığı haqqında məlumat əldə edin.

tapşırıqların hazırlanması: nitqin inkişafına kömək etmək yaradıcılıq, təxəyyül, yaddaş.
təhsil vəzifələri: böyüklərin əməyinə hörmət, onlara kömək etmək istəyi tərbiyə etmək; ətraf mühitə məhəbbət tərbiyə etmək.
Nəticə, məhsul: multimedia təqdimatı “Meşədəki ayıda”, “Məhsulumuz pis deyil” video təqdimatı, “Meşəçiyə baş çəkmək” virtual turu, “Heyvanlar qışa necə hazırlaşır” interaktiv oyun, “İş insanı gözəlləşdirir!” albomu, stolüstü didaktik oyun“Yarpaq hansı ağacdandır, rəsm sərgisi, “İşimə qarışma” fotosərgisi, təbii materiallardan hazırlanmış sənətkarlıq.
Yekun tədbir:"Payız bağında gəzinti" əyləncəsi
Motivasiya: Uşaqlar, siz necə düşünürsünüz, payızda insanların hansı qayğıları var? Bəs soyuq havanın başlaması ilə heyvanlara kömək edən və meşədə asayişi qoruyan kimdir? Bu gün sizə “Yaxşı məhsulumuz var” video təqdimatını təqdim etdim (baxış). Payızda insanların işi haqqında bilmək istəyirsiniz? Cümə günü isə meşəçiyə virtual səyahət edəcəyik. Razısan?

Ailə (sosial tərəfdaşlar) ilə əməkdaşlıq: valideynlərin “Mənim işimə qarışma” fotosərgisinin yaradılmasında iştirakı, foto materialın seçilməsində köməklik.




Download "İNSANLARIN PAYIZDA İŞİ" İKT-dən istifadə edərək Federal Dövlət Təhsil Standartına uyğun olaraq orta qrupda təhsil fəaliyyətinin planlaşdırılması.

Təqdimat "Payızda insanların işi"

"Meşə sahibi (meşəçinin işi)" təqdimatı

Gülsinya Gibadullina
"Payızda insanların əməyi." Böyük qrupda təqvim-tematik dərs planı (davamı var)

7 həftə. Mövzu: İnsanların payızda əməyi (6-10 oktyabr 2014-cü il)

Ünsiyyət. "Ətrafda gedən ətrafa gəlir."

Proqram məzmunu: uşaqların çörəyin qiymətli qida məhsulu olması, istehsalının böyük əmək tələb etməsi haqqında biliklərini ümumiləşdirmək; uşaqlarda çörəyə və taxılçıların əməyinə diqqətli, hörmətli münasibət tərbiyə etmək; traktorçu, kombaynçı, taxılçı, çörəkçi peşələrinin adını müəyyənləşdirmək; uşaqlar tərəfindən çörəyin qiymətinin şüurlu başa düşülməsinə nail olmaq; uşaqlara çörəyə qənaət etməyi öyrətmək; məntiqi təfəkkür inkişaf etdirmək, ardıcıl nitq inkişaf etdirmək, lüğəti zənginləşdirmək; vizual, eşitmə yaddaşını, diqqətini inkişaf etdirmək. (notebook)

EMF formalaşması. Mövzu: Nömrə 0. Rəqəm 0.

Proqram məzmunu: 0 rəqəmi haqqında təsəvvür yaratmaq, 0 rəqəmini təqdim etmək, 0 rəqəmini obyektlərin olmaması vəziyyəti ilə əlaqələndirmək bacarığını formalaşdırmaq. Həndəsi cisimləri tanımaq və adlandırmaq, 9-a qədər saymaq və 1-9 rəqəmlərini kəmiyyətlə əlaqələndirmək bacarığını məşq edin. (L. G. Peterson. Oyun oynamaq - məktəbə bir addım. S. 49, dərs No 7)

Bədii ədəbiyyat oxumaq.

“Dovşan-bouncer” nağılı, V. Levin “Sinə”, S. Marşak. "Cekin tikdiyi ev", "Goldilocks", trans. çex dilindən. K. Paustovski; Y. Vladimirov "Ekssentriklər" deyirlər. nar. "Qardaşlar atalarının xəzinəsini necə tapdılar" nağılı.

CCM-nin formalaşması. "Çörək hər şeyin başıdır"

Proqram məzmunu:çörəyin insan sağlamlığı üçün faydaları haqqında fikirlər vermək; çörəkçi peşəsi haqqında ilkin fikirlər vermək; uşaqların üfüqlərini və lüğətini genişləndirmək; böyüklərin əməyinə hörmət, çörəyə hörmət tərbiyə etmək; maraq inkişaf etdirmək; yetişdirmək ekoloji mədəniyyət; birgə işləmək bacarığını formalaşdırmaq, öz işinə görə fəxr hissi tərbiyə etmək. (mücərrəd)

Rəsm. "Çörək"

Proqram məzmunu:çörəyin insanların onsuz edə bilməyəcəyi qiymətli qida məhsulu olması və onun əldə edilməsinə böyük əmək sərf olunması haqqında uşaqların təsəvvürlərini genişləndirmək. İnsanların çörəyin becərilməsi və emalı zamanı istifadə etdikləri əmək alətləri: şum, tırmık, oraq, dəyirman daşları ilə tanış etmək. lüğət işi Açar sözlər: taxılçı, taxıl, sünbül, çovdar. Taxılçıların əməyinə hörmət, çörəyə diqqətli münasibət tərbiyə etmək. (mücərrəd)

Ərizə. "Dəyirman"

Proqram məzmunu: qayçı ilə işləmək bacarıqlarını möhkəmləndirmək, işi vərəqdə necə təşkil etməyi öyrənmək, sənətkarlığı detallarla bəzəmək. Taxılçının əməyinə hörmət, çörəyə diqqətli münasibət tərbiyə etməyə davam edin. (mücərrəd)

Dizayn. “Məhsul tarladan gəlir”

(tərəvəz, komanda işi)

Proqram məzmunu: uşaqların yaradıcılığını, konstruktiv qabiliyyətlərini, gözəl motor bacarıqlarını inkişaf etdirmək, Kənd təsərrüfatı işlərinə marağı artırmaq, kənd təsərrüfatı ilə əlaqəli peşələrə hörmət etmək. (mücərrəd)

Ardı var.

Lyubov Sazina
İki həftəlik uşaqlarla iş planı "Payızda insanların işi"

tarix: 16 oktyabr (bazar ertəsi) Mövzu: «»

Yekun hadisə: Tətil: "Qızıl payız» Yaradıcılıq sərgisi işləyir"Təbiət fantaziyası"

Hədəf

2. Qulaqları vazada yoxlamaq. Hədəf: müxtəlif dənli bitkilərin sünbüllərini yoxlamaq və müqayisə etmək bacarığını inkişaf etdirmək

3. D/I "Tanı və adlandır" ilə Anya K., Kirill Ch. Hədəf: çörək məhsulları ideyasını genişləndirmək

4. İnd. Veronika Ş ilə işləmək., Anton L., Lisa B. Hədəf (çörək - çörək, çovdar - çovdar və s.)

5. Situasiya söhbəti "İnsanın çörəyə nə ehtiyacı var?"

6. Beş Dəqiqə Sağlamlıq "Çörəkçi"

səhər məşqləri

GƏZİŞ 1. Maşın nəzarətiçörəyi d / s-ə çatdırmaq. Hədəf: çörəyin tarladan süfrəmizə çatdırılmasının mərhələlərindən birini təqdim etmək.

2. D/I "Bir söz seçin" Hədəf: lüğətin zənginləşdirilməsi.

3. P/I Hədəf

4. İnd. oğlanlarla işləmək. Hədəf: Oğlanları ayaqları ilə bir-birinə topu ötürmək üçün məşq edin (oyunun elementləri "futbol")

5. Situasiya söhbəti “Çörək olmasaydı, nə olardı”

6. Hədəf .

7. Saytda müstəqil fəaliyyət. uzaqdan material: skittles, bayraqlar.

1. Yuxudan sonra gimnastika

2. Belarus dilində oxumaq Xalq nağılı "Spikelet" Hədəf: Uşaqları dünya xalqlarının nağılları ilə tanış etmək.

3. Əvvəlki nazik üzərində işləmək. yaradıcılıq, nəqliyyat illüstrasiyasına baxır.

4. D/I "Çörək tapmacaları" Hədəf: yoldaşların cavablarına hörmət bəsləmək.

C/R oyunu "Çörək zavodu" Hədəf: bir-birinə hörmət tərbiyə etmək.

4. İnd. Alina F ilə işləmək., Kirill A., Hədəf: Uşaqlarda mnemonik cədvəldən istifadə edərək nağıl tərtib etmək bacarığını məşq edin.

5. Situasiya söhbəti “Süfrədə özünü necə aparmalı, çörəyi necə idarə etməli” Hədəf: uşaqlarla birlikdə inkişaf etdirinçörəklə işləmə qaydaları.

6. Təcrübənin təşkili "Cücərən Çovdar Toxumu".

Məşğulluq mərkəzlərində uşaqların müstəqil oyun fəaliyyəti.

tarix: 16 oktyabr (bazar ertəsi) Mövzu: « Bağlarda və tarlalarda insanların əməyi» Final hadisə: Tətil:"Qızıl payız» Yaradıcılıq sərgisi işləyir"Təbiət fantaziyası".

koqnitiv inkişaf FEMP - hazırlıq qrupu. (Pomarayeva)

№6 Mövzu: "10 rəqəminin tərkibinə giriş. Müvəqqəti münasibətlər".

Fiziki inkişaf (ümumi)

Mövzu: 1. Topu vurmaq.

2. Gimnastika skamyasında sürünmək (yan tutma) .

3. P / s "Kolorado böcəkləri"

(Aplikasiya) (gen.)

Mövzu: « payız xalçası» . (dekorativ)

Rejim anlarında tərbiyəvi fəaliyyətlər

tarix: 17 oktyabr (çərşənbə axşamı) Mövzu: « Bağlarda və tarlalarda insanların əməyi»

"Çörək yetişdirmək" Hədəf: hörmət bəsləmək insanların əməyi.

2. D/I "Şəkilləri kəsin" Hədəf: müxtəlif növ çörək məhsullarının şəkillərini toplamağı öyrənin.

3. Denis A, Trofim Ch., Yulia R. buğda dənli bitkilərindən 1-5 rəqəmlərini tərtib etmək üçün məşq edin. Hədəf

4. Yeməkxana vəzifəsi Hədəf

6. Beş Dəqiqə Sağlamlıq: Barmaq gimnastikası "Çörək", "Çörəkçi" Hədəf

səhər məşqləri

GƏZİNƏ

1. Müşahidə Hədəf: öyrənin gözəllik görmək payız

2. D/I "Bir söz seçin" Hədəf

3. P/I "Üçüncü təkər" Hədəf: uşaqları oyun qaydaları ilə tanış etmək, çeviklik inkişaf etdirmək.

4. Saşa G., Anya K, Danila M.-ni geriyə doğru yerişlə məşq edin

5. Situasiya söhbəti “Bağda dəyənək və rulon bitmir”

6. Hədəf: başlayan işi sona çatdırmaq bacarığını tərbiyə etmək.

material əmək

Yuxudan sonra məşq edin.

1. İncə oxumaq. Ədəbiyyat V. Kuprin "Ata tarlası"

2. D/I "Kim nə edir?" ilə Yuliya R., Veronika Ş., Kirill Ç. Hədəf: uşaqlara fel yaratmağı öyrət.

3. S/R oyunu "Taxılçılar" Hədəf: çörək yetişdirmək haqqında əvvəllər əldə edilmiş bilikləri oyunda tətbiq etməyi öyrənin.

4. Lena P., Anya K., Roma K. obyektlərin sayılmasında məşq edin, 10-a qədər irəli və geri saymağı düzəldin.

ilə gəzmək axşam uşaqlar.

tarix: 17 oktyabr (çərşənbə axşamı) Mövzu: « Bağlarda və tarlalarda insanların əməyi»

(loqoped ilə).

№ 4. Mövzu: "Növbəti hesab. Günün hissələri".

Fiziki inkişaf (ümumi) (havada)

Mövzu: 1. Kim daha dəqiqdir.

2. Üstündən tullanmaq - zərər verməmək.

3. P / s "Bayquş".

Bədii və estetik inkişaf (rəsm) (gen.)

Mövzu: Yük daşımaları (mövzu, rəngli avtomobil.).

Rejim anlarında tərbiyəvi fəaliyyətlər

tarix: 18 oktyabr (çərşənbə) Mövzu: « Bağlarda və tarlalarda insanların əməyi»

1. Söhbət İnsanlar çörək haqqında nə deyirlər? Hədəf: çörək haqqında xalq əlamətləri, atalar sözləri, məsəllər təqdim edin.

2. Söz oyunu "Atalar sözünə davam et" Hədəf: atalar sözləri haqqında bilikləri möhkəmləndirmək.

3. D/I "Bir cüt seçin" ilə Polina K., Maksim R., Vika Ş. Hədəf: çörək məmulatları və onların hazırlandığı dənli bitkiləri təsvir edən şəkilləri seçməyi öyrənin.

6. Sinifdə vəzifə. Hədəf

7. Çovdarın cücərməsini müşahidə etmək jurnalda eskizlər hazırlayın müşahidələr.

8. Məşğulluq mərkəzlərində öz-özünə oyun fəaliyyəti

9. Beş Dəqiqə Sağlamlıq Hədəf

Səhər gimnastikası.

GƏZİŞ 1. Müşahidə Hədəf

2. P/I "Oyundakı canavar" Hədəf

3. İnd. . Hədəf

4. D/I "Təxmin et kimin vərəqi" Hədəf: ağac adlarını düzəldin.

5. - düşmüş yarpaqların toplanması. Hədəf: böyüklərə kömək etmək istəyini inkişaf etdirmək, öyrətmək birgə iş.

material: toplar, skittles, üçün avadanlıq əmək.

Yuxudan sonra məşq edin.

1. İncə oxumaq. Ədəbiyyat Datskeviç "Taxıldan məhsula". Hədəf: çörəyin tarladan süfrəyə gedən yolunu düzəldin.

2. Öyrənmək uşaq nağılları"Spikelet" gənc qrupda dramatizasiya göstərmək.

3. D / i "Zoluşka" Hədəf: dənli toxumlardan tanış rəqəmləri və hərfləri tərtib etməyi öyrənin.

4. Nağılın səhnələşdirilməsi üçün atributların hazırlanması "Spikelet"

5. Dizayn fəaliyyəti. Hədəf: təxəyyül, konstruktiv bacarıqları inkişaf etdirmək.

6. Müstəqil oyun fəaliyyəti

ilə gəzmək axşam uşaqlar.

Birbaşa - təhsil fəaliyyəti.

tarix: 18 oktyabr (çərşənbə) Mövzu: « Bağlarda və tarlalarda insanların əməyi»

1. Nitq terapiyası dərsi - böyük qrup.

FEMP-nin bilişsel inkişafı - hazırlıq qrupu (Pomarayeva)

№ 7 Mövzu: "Nömrə 10. Birbaşa və tərs sayma".

Bədii və estetik inkişaf (musiqi)

Rejim anlarında tərbiyəvi fəaliyyətlər

tarix: 19 oktyabr (cümə axşamı) Mövzu: « Bağlarda və tarlalarda insanların əməyi»

Hədəf: bitkilərin yarpaqlarını tozdan silməyi öyrənin.

2. İ.Şişkinin illüstrasiyalarına baxılması "Çovdar" Hədəf: uşaqlara şəklə baxmağı, şəkil əsasında təsviri nağıl qurmağı öyrətmək.

3. D/I “Nədir” Məqsəd: alqoritmin tərtib edilməsi "Çörək haradan gəldi".

4. Uşaqları rəngləmə vərəqlərini rəngləməkdə məşq edin. Hədəf: şəklin konturlarından kənara çıxmadan, bir istiqamətə çəkməyi öyrənin.

5. D/I "Əlavə nədir?" ilə Vika Ş, Maksim R., Kirill Ch. Hədəf

6. Çörək haqqında illüstrasiyaların seçilməsi, çörək haqqında ardıcıl şəkillər silsiləsi.

Məşğulluq mərkəzlərində öz-özünə oyun fəaliyyəti

Səhər gimnastikası.

GƏZİŞ 1 Payız müşahidəsi. Hədəf: uşaqları yarpaqların düşməsi qarşısında hiss etdiklərini danışmağa dəvət edin, təbiət hadisələrinə marağı inkişaf etdirin.

2. D/I "Olur - olmur", "Səhvi düzəldin" Hədəf: işarələri düzəldin payız.

3. P/I "Adlı ağaca qaç!" .Hədəf: Sürəti inkişaf etdirin, uşaqların ağaclar haqqında biliklərini möhkəmləndirin.

4. Mətbəxə ekskursiya Pasta xəmirini necə etmək olar Hədəf: hörmət bəsləmək insanların əməyi.

Eksperimental fəaliyyətlər "Dönər masa oyunları" Hədəf: küləklə yel dəyirmanı arasında əlaqə qurmaq.

Saytda əmək: düşmüş yarpaqların toplusu. Hədəf: böyüklərə kömək etmək istəyini tərbiyə edin.

Saytda müstəqil oyun fəaliyyəti. uzaqdan material: toplar, skittles, üçün avadanlıq əmək.

Yuxudan sonra məşq edin.

1. İncə oxumaq. Ədəbiyyat Y. Vanaq “Çörək, öz-özünə hazırlanmış» .

2. Alboma baxarkən "Çörək məmulatları" Hədəf: çörək məhsulları haqqında bilikləri möhkəmləndirmək.

3. S/R oyunu "Ailə. Nahar bişirmək" Hədəf: əldə edilmiş erkən bilikləri oyunda möhkəmləndirmək.

4. Dramatizasiyanı təkrarlayın "Spikelet" Hədəf: rollara görə danışmağı öyrənin, ifadəli oxuda məşq edin.

5. Taxıllardan naxış və çertyojların çəkilməsi, taxıllardan, dənli bitkilərdən ornamentlərin düzülməsi.

6. Baxış uşaqlar mövzusunda təqdimatlar "Çörək necə yetişdirilir" Hədəf: uşaqların çörək yetişdirmək və bişirmək haqqında biliklərini möhkəmləndirmək.

Birbaşa - təhsil fəaliyyəti.

tarix: 19 oktyabr (cümə axşamı) Mövzu: « Bağlarda və tarlalarda insanların əməyi»

1. Nitqin inkişafı (gen.)

Mövzu: 1."Biz necə məhsul yığırıq"

(Təcrübədən hekayələr tərtib etmək uşaqlar bağçada işləyirlər).

Fiziki inkişaf (ümumi).

Mövzu: 1. Gimnastika skamyasının dəmir yolu ilə yerimək.

2. Topu vurmaq.

3. P / s "Kolorado böcəkləri"

Bədii və estetik inkişaf (rəsm) (gen.)

Mövzu:"Bir vazada sünbüllər" (təbiətdən, su rənglərindən)

tarix: 20 oktyabr (Cümə) Mövzu: « Bağlarda və tarlalarda insanların əməyi»

Yekun hadisə: Tətil: "Qızıl payız» Yaradıcılıq sərgisi işləyir"Təbiət fantaziyası"

1. Söhbət “İnsan şərəflidir əmək» Hədəf: uşaqları söhbətə cəlb edin insanların əməyi böyüyən çörək.

2. D/I "Mən başlayacağam, siz davam edin" Hədəf: çörək haqqında atalar sözləri və məsəlləri birləşdirin.

4. D/I "Bir toxumun səyahəti" Hədəf: masamızda çörəyin görünməsi üçün alqoritmi düzəldin.

Hədəf

6. Eksperimentin aparılması "Çovdar yetişdirmək" Hədəf: onların hündürlüyündəki dəyişiklikləri qeyd edin, jurnalda eskizlər hazırlayın müşahidələr.

Səhər gimnastikası.

GƏZİŞ 1. Payız müşahidəsi. Külək bir az əsdi və yarpaqlar budaqların ətrafında fırlandı, sonra yavaş-yavaş yerə düşdü. Yarpaqların düşməsinin səbəbini düşünməyi və izah etməyi təklif edin. Hədəf: Səbəb-nəticə əlaqəsi qurmaq bacarığını formalaşdırmaq.

2. P/I "Evsiz Dovşan" Hədəf: Uşaqları oyunun qaydaları ilə tanış edin. Çevikliyi məşq edin.

3. İp atlamada Maşa Ş., Tonya A., Anya K. məşq edin.

4. Situasiya söhbəti « İnsanın əməyi qidalanır, amma tənbəllik xarab olur", “Çörək istəyirsənsə, ocağın üstünə uzanma” Hədəf: fikrini möhkəmləndirmək çalışqanlıq və tənbəllik

5. saytda - MaksimR təklif etmək. Kirill Ch. yolu süpürür. Hədəf: bacarıqları tərbiyə etmək zəhmətkeşlik.

material: toplar, skittles, üçün avadanlıq əmək.

Yuxudan sonra məşq edin.

1. Məişət - məişət qrup işi. Hədəf

2. Xəmir necədir? Hədəf: xəmir yoğurma texnikasını düzəltmək (duzlu)

3. Duzlu xəmirdən modelləşdirmə "Çörək məhsulu hazırlayın" Hədəf: uşaqlara duzlu xəmirdən heykəl qoymağı öyrətməyə davam edin

4. Yağışa baxmaq. Hədəf: hava fenomenini təsvir etməyi öyrənin.

5. Cizgi filminə baxmaq "Sehrli dəyirman daşları".

ilə gəzmək axşam uşaqlar.

Birbaşa - təhsil fəaliyyəti.

tarix: 20 oktyabr (Cümə) Mövzu: « Bağlarda və tarlalarda insanların əməyi» .

Yekun hadisə: Tətil: "Qızıl payız» Yaradıcılıq sərgisi işləyir"Təbiət fantaziyası"

Bədii və estetik inkişaf (musiqi)

Tətil payız

(Tərəfindən musiqi işçisi planı

Rejim anlarında tərbiyəvi fəaliyyətlər

tarix: 9 oktyabr (bazar ertəsi) Mövzu: « Bağlarda və tarlalarda insanların əməyi»

Yekun hadisə: Tətil:"Qızıl payız» Yaradıcılıq sərgisi işləyir"Təbiət fantaziyası".

1. Təbiətin bir guşəsində vəzifə - bitkilərə qulluq. Hədəf: bitkilərin suvarılmasını tənzimləməyi öyrənin

2. Meyvə və tərəvəzlərin tədqiqi. Hədəf: meyvə və tərəvəzləri araşdırmaq və müqayisə etmək bacarığını inkişaf etdirmək.

3. D/I "Tərəvəz lotto" ilə Anya K., Kirill Ch. Hədəf: uşaqların tərəvəz və meyvələr haqqında təsəvvürlərini genişləndirin, tapmacaları təxmin etmək bacarığını həyata keçirin.

4. İnd. Veronika Ş ilə işləmək., Anton L., Lisa B. Hədəf: Uşaqları isimlərdən sifətlər yaratmaq bacarığında məşq edin (kök suyu - kök və s.)

55 dəqiqə sağlamlıq: Barmaq gimnastikasını öyrənin "Tərəvəz"

səhər məşqləri

GƏZİNƏ

1. rowan seyr edir. (nazik sözdən istifadə) Hədəf: uşaqların dağ külü haqqında təsəvvürlərini genişləndirin, giləmeyvə quşlar üçün qida olması barədə fikir verin, ağacların quruluşu haqqında uşaqların fikirlərini birləşdirin.

2. D/I "Bir söz seçin" Hədəf: lüğətin zənginləşdirilməsi.

3. P/I "Kimin linki daha tez toplanacaq" Hədəf: uşaqları sürətdə, kosmosda sürətlə hərəkət etmək bacarığında məşq etmək.

4. İnd. Kostya K ilə işləmək., Danil M, Kirill A. Hədəf: Uşaqları 2 ayaq üzərində tullanmada məşq edin

5. saytda - düşmüş yarpaqların toplanması. Hədəf: nailiyyətdən sevinc almağı öyrənmək .

6. Saytda müstəqil fəaliyyət. uzaqdan material: skittles, bayraqlar.

1. Yuxudan sonra gimnastika

2. Veronika Ş, Maşa Ş, Polina K ilə tərəvəz və meyvələr haqqında tapmacalar yazmaq. Hədəf: Uşaqların lüğətini genişləndirin.

3. Əvvəlki rəsm işi. Hədəf: Qaydaları təkrarlayın aqua ilə işləmək. boyalar.

4. S/R oyunu "Qal" Hədəf A: Oyunu birgə tətbiq etmək bacarığını inkişaf etdirin, xoş niyyət yetişdirin.

5D/i "Möhtəşəm çanta" (tərəvəz və meyvələrlə)

Hədəf: Uşaqları toxunmaqla obyektləri tanımaq bacarığında məşq edin.

6. Məşğulluq mərkəzlərində uşaqların müstəqil oyun fəaliyyəti.

Birbaşa - təhsil fəaliyyəti

tarix: 9 oktyabr (bazar ertəsi) Mövzu: « Bağlarda və tarlalarda insanların əməyi»

Yekun hadisə: Tətil:"Qızıl payız» Yaradıcılıq sərgisi işləyir"Təbiət fantaziyası"

1. Loqopediya dərsi - böyük qrup

FEMP-nin bilişsel inkişafı - hazırlıq qrupu.

№4 Mövzu: “9 rəqəminin tərkibi. 9 rəqəmi.

Fiziki inkişaf (ümumi)

Mövzu:bir. Dayanaraq uzunluğa tullanma.

2. X. gimnastika skamyasında ayaqla yelləncək etmək.

3. P / s "Bant tələsi".

Bədii və estetik inkişaf (Modelləşdirmə) (gen.)

Mövzu: "Çörək Qulağı" (mövzu.)

Rejim anlarında tərbiyəvi fəaliyyətlər

tarix: 10 oktyabr (çərşənbə axşamı) Mövzu: « Bağlarda və tarlalarda insanların əməyi»

1. Mövzu ilə bağlı bir sıra süjet şəkillərinin nəzərdən keçirilməsi « Bağda və bağda işləyin» Hədəf: Uyğun nitq bacarıqlarını inkişaf etdirin, hörmət bəsləyin insanların əməyi.

2. D/I "Kimin toxumları" Hədəf: uşaqların bitkilər və onların toxumları haqqında biliklərini möhkəmləndirmək.

3. İnkubasiyada Denis A, Trofim Ç., Yuliya R. məşq edin. Hədəf: əllərin incə motor bacarıqlarını inkişaf etdirin

4. Yeməkxana vəzifəsi Hədəf: səhər yeməyi üçün süfrə qurmaq bacarığını birləşdirin.

6. Beş Dəqiqə Sağlamlıq: Barmaq gimnastikası "narıncı". Hədəf: əllərin incə motor bacarıqlarını inkişaf etdirin.

səhər məşqləri

GƏZİNƏ

1. Müşahidə hava vəziyyəti üçün. Bu gün hava necədir? Dünən nə idi? Hədəf: öyrənin gözəllik görmək, xarakterik əlamətləri ayırd etmək payız onları bədii mətnlərdə tanımaq.

2. D/I "Bir söz seçin" Hədəf: isimlər üçün sifətlərin seçilməsində məşq edin.

3. P/I "Kimin linki daha tez toplanacaq" Hədəf: çevikliyi, sürəti inkişaf etdirmək.

4. Saşa G., Kirill Ç., Kostya K. ayaq üstə uzunluğa tullanmada məşq edin Hədəf: uşaqlara yelləncəklə birləşərək atlamalar etməyi öyrətməyə davam edin.

5. saytda - Veranda süpürmək üçün Maşa Ş., Lena P. təklif edin Hədəf: həvəsləndirmək iş bacarıqları, başlayan işi sona çatdırmaq bacarığını tərbiyə etmək.

7. Saytda müstəqil oyun fəaliyyəti. uzaqdan material: toplar, skittles, üçün avadanlıq əmək.

Yuxudan sonra məşq edin.

1. Cizgi filminə baxmaq "Şən bağça"

2. D/I "Nə niyə?" ilə Yuliya R., Veronika Ş., Anya K. Hədəf: uşaqları icra ardıcıllığı ilə tanış etməyə davam edin (kərə yağı hazırlamaq, uşaqların haqqında fikirlərini genişləndirmək böyüklərin əməyi.

3. Lena P., Anya K., Roma K. obyektlərin sayılmasında məşq edin. Hədəf: 10-a qədər irəli və geri saymağı düzəldin.

5. Uşaqların istəyi ilə stolüstü çap oyunları.

ilə gəzmək axşam uşaqlar.

Birbaşa - təhsil fəaliyyəti.

tarix: 10 oktyabr (çərşənbə axşamı) Mövzu: « Bağlarda və tarlalarda insanların əməyi»

1. Loqopediya dərsi - hazırlıq qrupu (loqoped ilə).

FEMP-nin koqnitiv inkişafı - böyük qrup (Pomarayeva)

№ 3. Mövzu: “7 daxilində saymaq. Genişliyə görə müqayisə. Kosmosda oriyentasiya»

Fiziki inkişaf (ümumi)

(havada)

Mövzu: 1. Atmaq - tutmaq.

2. Yaxalanmamaq 3. P/n "Formalar"

Bədii və estetik inkişaf (rəsm) (gen.)

Mövzu: “Yaratmaq oldu. oyunlar "Nə edək payız gətirdi» . (mövzu, boyalar)

oyun üçün elementlər yaradın.

tarix: 11 oktyabr (çərşənbə) Mövzu: « Bağlarda və tarlalarda insanların əməyi»

1. Uşaqları tərəvəz və meyvələr olan kartlara baxmağa dəvət edin. Hədəf: uşaqların tərəvəzlər, meyvələr, onların fərqli xüsusiyyətləri haqqında təsəvvürlərini möhkəmləndirmək.

2. Yaradıcı müstəqillik üçün uşaqlara rəngli qələmlər, trafaretlər təklif edin. Hədəf: gözəl motor bacarıqlarını, yaradıcılığı inkişaf etdirin

3. D/I "Tərəvəz lotto" ilə Alina F., Kirill Ch., Vika Sh. Hədəf: tapmacalar üçün şəkillər seçməyi öyrənin.

4. Sinifdə vəzifə. Hədəf: uşaqlara GCD üçün lazım olan hər şeyi bişirməyi öyrətmək.

6. Beş Dəqiqə Sağlamlıq: Artikulyasiya gimnastikası. Hədəf: artikulyasiya aparatını inkişaf etdirmək.

Səhər gimnastikası.

GƏZİNƏ

1. Müşahidə ağacların və kolların arxasında. Hədəf: hansı ağac və kolların ilk olaraq yarpaqlarını tökdüyünü müəyyən edin, bitkilərin adlarını düzəldin.

2. P/I "qazlar" Hədəf: Oyun qaydalarını düzəldin, bir istiqamətdə qaçış bacarıqlarını inkişaf etdirin.

3. İnd. . Hədəf: Uşaqları cüt-cüt atlayaraq məşq edin.

5. – Maksim R., Maşa Ş.-yə saytda böyük zibil toplamaq təklif edin Hədəf: böyüklərə kömək etmək istəyini inkişaf etdirmək, başlayan işi sona çatdırmaq.

6. Saytda müstəqil oyun fəaliyyəti. uzaqdan material: toplar, skittles, üçün avadanlıq əmək.

Yuxudan sonra məşq edin.

1. İncə oxumaq. Ədəbiyyat N. Nosov "Xiyar". Hədəf: uşaqlara hekayəni diqqətlə dinləməyi, baş qəhrəmanla empatiya qurmağı, əsərin mənasını başa düşməyi öyrətmək.

2. C/R oyunları "Ailə" Hədəf: oyun niyyətini genişləndirin. rolları bölüşdürmək, danışıqlar aparmaq bacarığını inkişaf etdirmək. 3. ilə təkrarlayın uşaqlarşeirlər və sözlər payız tətili. Hədəf A: uşaqların yaddaşını, bayramda iştirak etmək istəyini inkişaf etdirmək.

5. Əvvəlki əl işi(dekorativ panel üçün lövhələr hazırlayın - karton boşluğunu nazik bir plastilin təbəqəsi ilə örtün). Hədəf: gözəl motor bacarıqlarını, əzmkarlığı inkişaf etdirmək.

ilə gəzmək axşam uşaqlar.

Birbaşa - təhsil fəaliyyəti.

tarix: 11 oktyabr (çərşənbə) Mövzu: « Bağlarda və tarlalarda insanların əməyi»

1. FEMP-nin bilişsel inkişafı - hazırlıq qrupu

№ 5 Mövzu: "Rəqəmləri təkrarlayın. Çəki. Həndəsi fiqurların qruplaşdırılması.

2 Musiqi inkişafı

3. Koqnitiv inkişaf (gen.)

Mövzu: « İnsanların payız işləri» (Volçkova) D / və "Möhtəşəm çanta" (mövzunu göstərin)

Həssas anlarda təhsil fəaliyyəti.

tarix: 12 oktyabr (cümə axşamı) Mövzu: « Bağlarda və tarlalarda insanların əməyi»

1. Təbiətin bir guşəsində vəzifə. Hədəf: bitkilərin yarpaqlarını tozdan silməyi öyrətmək, böyüklərə kömək etmək istəyini inkişaf etdirmək.

2. Sinifdə vəzifə. Hədəf: uşaqlara GCD üçün lazım olan hər şeyi bişirməyi öyrətmək.

4. D/I "Əlavə nədir?" ilə Lena P., Kirill A., Anton L. Hədəf: bir sıra şəkillərdən əlavə birini vurğulamağı öyrənin, onun fərqləndirici xüsusiyyətini adlandırın

5. Tərəvəz və meyvələr haqqında tapmacalar təxmin etmək. Hədəf: Uşaqları tapmacalar tapmaq bacarığında məşq edin, yoldaşlara hörmət bəsləyin.

Məşğulluq mərkəzlərində öz-özünə oyun fəaliyyəti

Səhər gimnastikası.

GƏZİŞ 1 Bağçaya məqsədyönlü ekskursiya. Bağda nə dəyişdi? Bağçanı necə xatırlayırsınız? Hədəf: uşaqlarda müşahidə, ardıcıl nitq inkişaf etdirmək. Uşaqları öz fikirlərini ifadə etməyə təşviq edin.

3. P/I "Üçüncü təkər" .Hədəf: Sürəti, çevikliyi inkişaf etdirin. Açıq oyunlara marağı artırın.

5. Eksperimental fəaliyyətlər "Sultanlarla oyunlar" Hədəf: küləyin gücünü təyin etmək üçün uşaqları məşq edin.

6. Uşaq sahəsində əmək: Düşmüş yarpaqları yığmağa kömək edin. Hədəf: uşaqlara təlimatları diqqətlə, dəqiq yerinə yetirməyi öyrətmək, uşaqlara kömək etmək istəyini inkişaf etdirmək.

7. Saytda müstəqil oyun fəaliyyəti. uzaqdan material: toplar, skittles, üçün avadanlıq əmək.

Yuxudan sonra məşq edin.

1. Alboma baxış « payız» Hədəf: uşaqların biliklərini möhkəmləndirmək payız əlamətləri, payız ayları.

2. S/R oyunu "Ailə. Nahar bişirmək" Hədəf A: yaradıcı təxəyyül, oyunu yerləşdirmək bacarığını inkişaf etdirmək. Danışıq bacarıqlarını inkişaf etdirməyə davam edin.

3. Hekayənin oxunması: "Köynək tarlada necə böyüdü" Hədəf: haqqında uşaqların fikirlərini genişləndirin böyüklərin əməyi.

4. İnd. Sasha G ilə işləmək., Danilom M., Sonya K. qayçı ilə işləmək. Hədəf: uşaqlara dəyirmi və oval əşyaları kəsməkdə məşq edin.

5. Uşaqlara konstruktiv fəaliyyətlər üçün dizayner təklif edin. Hədəf: uşaqlara rəsmə uyğun müxtəlif binalar yaratmağı öyrətməyə davam edin, arasında dostluq münasibətləri inkişaf etdirin uşaqlar.

Birbaşa - təhsil fəaliyyəti. tarix: 12 oktyabr (cümə axşamı) Mövzu: « Bağlarda və tarlalarda insanların əməyi»

1. Nitqin inkişafı (gen.)

Mövzu: "-c ilə səslərin fərqləndirilməsi". (səs mədəniyyətiçıxış).

Di "Təsviri təxmin et".

Fiziki inkişaf

Mövzu:bir. Gimnastika skamyasında dörd ayaq üzərində sürünmək.

2. Dayanaraq uzunluğa tullanma.

3. P / s "Bant tələsi".

Bədii və estetik inkişaf (rəsm) (gen.)

Mövzu: "Ən çox nəyi çəkməyi sevirsən"

Rejim anlarında tərbiyəvi fəaliyyətlər

tarix: 13 oktyabr (Cümə) Mövzu: « Bağlarda və tarlalarda insanların əməyi»

1. İllüstrasiyaların tədqiqi “Bu nə qədər zəngindir payız» . Hədəf: tərəvəz və meyvələrin adlarını, faydalı xüsusiyyətlərini təkrarlayın.

2. D/I "Kimin uşaqları" Hədəf: bitkilərin meyvələri haqqında bilikləri möhkəmləndirmək.

3. Müxtəlif formaların kölgəsində Kirill Ch, Danila M., Sasha G. ilə məşq edin. Hədəf: gözəl motor bacarıqlarını, rəsmdə dəqiqliyi inkişaf etdirin.

5. Təbiətin bir guşəsində vəzifə. Hədəf: Suvarma ehtiyacı olan bitkiləri qeyd edin.

6. Beş Dəqiqə Sağlamlıq: Artikulyasiya məşqləri.

Səhər gimnastikası.

GƏZİŞ 1. Havanın vəziyyətini qeyd edin. Hədəf: dəyişiklikləri hiss etməyi, işarələri, işarələri tapmağı və adlandırmağı öyrənin payız. Səbəb-nəticə əlaqələri qurmaq bacarığını gücləndirin.

2. P/I "Kolorado böcəkləri" Hədəf: uşaqları oyun qaydaları ilə tanış etmək, yaradıcılıq göstərmək.

3. Saytda əmək: Kirill Ch., Sasha G., Polina K. yolları süpürməyi təklif edin. Hədəf: uşaqlara vəzifələrin bölüşdürülməsi ilə bağlı müstəqil razılığa gəlməyi öyrətmək, bacarıqları inkişaf etdirmək. alətlərlə işləmək. uzaqdan material: süpürgələr, dırmıqlar.

4. Maşa Ş., Tonya A., Anya K. atlama ipləri təklif edin. Hədəf: uşaqları iplə tullanmada məşq edin.

5. Saytda müstəqil oyun fəaliyyəti. uzaqdan material: toplar, skittles, üçün avadanlıq əmək.

Yuxudan sonra məşq edin.

1. Məişət - məişət qrup işi. Hədəf: Uşaqlarda böyüklərə kömək etmək arzusunu aşılamaq, qrupda nizam-intizamı qorumaq.

2. S/R oyunu "Tərəvəz yetişdiriciləri" Hədəf: oyun qaydalarını çətinləşdirin, avadanlıq təqdim edin (traktor, xoş niyyət yetişdirmək, həmyaşıdları ilə danışıqlar aparmaq bacarığı.

3. Cizgi filminə baxmaq "Çippolino macəraları".

ilə gəzmək axşam uşaqlar.

Birbaşa - təhsil fəaliyyəti.

tarix: 13 oktyabr (Cümə) Mövzu: « Bağlarda və tarlalarda insanların əməyi» .

1. Nitqin inkişafı (bədii ədəbiyyatla tanışlıq)

Yeni janrla tanışlıq - nağıl.

Mövzu: I. A. Krılovun nağılını oxumaq "İjnəcə və qarışqa".

Bədii və estetik inkişaf (musiqi)

(Tərəfindən plan musiqi direktoru)

Bədii və estetik inkişaf (təlimat )

Mövzu: "Dekorativ panel" (təbii material).