» Elektromaqnitin yığılması və işinin yoxlanması. amorf cisimlər. Amorf cisimlərin əriməsi Elektromaqnitin yığılması və sınaqdan keçirilməsi laboratoriya işi

Elektromaqnitin yığılması və işinin yoxlanması. amorf cisimlər. Amorf cisimlərin əriməsi Elektromaqnitin yığılması və sınaqdan keçirilməsi laboratoriya işi

MOU "Kremyanovskaya orta məktəbi"

Plan - mövzu üzrə 8-ci sinifdə fizika dərsinin xülasəsi:

Cərəyanı olan bobinin maqnit sahəsi. Elektromaqnitlər və onların tətbiqi.

Müəllim: Savostikov S.V.

Plan - mövzu üzrə 8-ci sinifdə fizika dərsinin xülasəsi:

Cərəyanı olan bobinin maqnit sahəsi. Elektromaqnitlər və onların tətbiqi.

Dərsin Məqsədləri:

- təhsil: bobinin maqnit sahəsini cərəyanla gücləndirmək və zəiflətmək yollarını öyrənmək; bobinin maqnit qütblərini cərəyanla təyin etməyi öyrətmək; elektromaqnitin iş prinsipini və onun əhatə dairəsini nəzərdən keçirin; -dən elektromaqnit yığmağı öyrət
bitmiş hissələri və maqnit təsirinin nədən asılı olduğunu təcrübi olaraq yoxlayın;

İnkişaf edir: bilikləri ümumiləşdirmək, tətbiq etmək bacarığını inkişaf etdirin
konkret vəziyyətlərdə bilik; alət bacarıqlarını inkişaf etdirmək
mi; inkişaf koqnitiv maraq mövzuya;

Tərbiyəvi: əzmkarlıq, çalışqanlıq, praktiki işlərin yerinə yetirilməsində dəqiqlik tərbiyəsi.

Dərs növü: birləşdirilmiş (İKT-dən istifadə etməklə).

Dərs avadanlığı: kompüterlər, müəllif təqdimatı “Elektromaqnitlər”.

Laboratoriya işləri üçün avadanlıq: hissələri olan yığılan elektromaqnit (elektrik və maqnetizm üzrə frontal laboratoriya işləri üçün nəzərdə tutulmuşdur), cərəyan mənbəyi, reostat, açar, birləşdirici naqillər, kompas.

Demolar:

1) sabitin keçdiyi dirijorun hərəkəti

cərəyan, maqnit iynəsi üzərində;

2) birbaşa cərəyanın keçdiyi bir solenoidin (nüvəsi olmayan bobin) maqnit iynəsinə təsiri;

    bir mismar ilə dəmir yonqarların cəlb edilməsi
    daimi mənbəyə qoşulmuş yara teli
    cari.

hərəkətdərs

I. Təşkilat vaxtı.

Dərsin mövzusunun elanı.

P. Əsas biliklərin yenilənməsi(6 dəq).

"Təklifi davam etdirin"

    Dəmir cisimləri cəlb edən maddələrə... deyilir. (maqnit).

    Bir keçiricinin cərəyan və maqnit iynəsi ilə qarşılıqlı təsiri
    ilk dəfə Danimarkalı alim tərəfindən kəşf edilmişdir... (Oersted).

    Cərəyanı olan keçiricilər arasında qarşılıqlı təsir qüvvələri yaranır, bunlara ... (maqnit).

    Maqnitdə maqnit effektinin ən güclü olduğu yerlərə... deyilir. (maqnit dirəkləri).

    Elektrik cərəyanı olan bir keçiricinin ətrafında ...
    (maqnit sahəsi).

    Maqnit sahəsinin mənbəyidir ...(hərəkətli yük).

7. Baltaların maqnit sahəsində yerləşdiyi xətlər
kiçik maqnit iynələri deyilir ...(məcbur sehrbaziplik xətləri).

    Cari keçiricinin ətrafındakı maqnit sahəsi aşkar edilə bilər, məsələn, ... (maqnit iynəsi ilə və yadəmir yonqarlardan istifadə etməklə).

    Əgər maqnit yarıya bölünürsə, onda birinci parça və ikinci
    bir maqnit parçasının dirəkləri var... (şimal -Nvə cənub -S).

11. Uzun müddət maqnitləşməni saxlayan cisimlərə ... deyilir. (daimi maqnitlər).

12. Maqnitin eyni qütbləri ..., əksinə isə - ... (dəf etdi, cəlb etdi).

III. Əsas hissə. Yeni materialın öyrənilməsi (20 dəq).

Slayd №1-2

Frontal sorğu

    Niyə oxumaq maqnit sahəsi istifadə oluna bilər
    dəmir qırıntıları? (Maqnit sahəsində liflər maqnitləşir və maqnit iynələrinə çevrilir)

    Maqnit sahəsinin xəttinə nə deyilir? (Kiçik maqnit oxlarının oxlarının maqnit sahəsində yerləşdiyi xətlər)

    Niyə maqnit sahəsi xətti anlayışını təqdim etmək lazımdır? (Maqnit xətlərinin köməyi ilə maqnit sahələrini qrafik şəkildə təsvir etmək rahatdır)

    Maqnit xətlərinin istiqamətini təcrübə ilə necə göstərmək olar
    cərəyanın istiqaməti ilə bağlıdır? (Keçiricidəki cərəyanın istiqaməti dəyişdikdə, bütün maqnit iynələri 180 dönər haqqında )

Slayd №3

Bu rəsmlərdə ortaq nə var? (slayda bax) və onlar necə fərqlənirlər?

Slayd №4

Yalnız şimal qütbü olan bir maqnit etmək mümkündürmü? Bəs yalnız cənub qütbü? (Edə bilməzqütblərindən biri əskik olan maqnit).

Bir maqniti iki hissəyə bölsəniz, o hissələr maqnit olacaqmı? (Əgər bir maqniti parçalara ayırsanız, hamısıhissələri maqnit olacaq).

Hansı maddələr maqnitləşdirilə bilər? (dəmir, kobalt,nikel, bu elementlərin ərintiləri).

Slayd nömrəsi 5

Soyuducu maqnitləri o qədər populyarlaşdı ki, onları kolleksiya etmək olar. Belə ki, hazırda toplanmış maqnitlərin sayına görə rekord Louise Greenfarba (ABŞ) məxsusdur. Hazırda Ginnesin Rekordlar Kitabında 35.000 maqnit rekordu var.

Slayd №6

- Dəmir mismar, polad tornavida, alüminium məftil, mis rulon, polad boltu maqnitləşdirmək olarmı? (Dəmir mismar, polad bolt və polad tornavida istifadə edilə bilərmaqnitləşdirmək, lakin alüminium məftil və mis rulonsiz maqnitləşdirə bilməzsiniz, ancaq onlardan elektrik cərəyanı keçirsəniz, o zamanmaqnit sahəsi yaradacaqlar.)

Şəkillərdə göstərilən təcrübəni izah edin (slayda bax).

Slayd nömrəsi 7

Elektromaqnit

Andre Marie Ampere, bir bobin (solenoid) ilə təcrübələr apararaq, onun maqnit sahəsinin daimi bir maqnit sahəsinə ekvivalentliyini göstərdi. Solenoid(yunan dilindən solen - boru və eidos - görünüş) - maqnit sahəsi yaratmaq üçün elektrik cərəyanının keçdiyi tel spiral.

Dairəvi cərəyanın maqnit sahəsinin tədqiqi Amperi belə bir fikrə gətirdi ki, daimi maqnitizm maqnitləri təşkil edən hissəciklər ətrafında axan elementar dairəvi cərəyanların olması ilə izah olunur.

Müəllim: Maqnetizm elektrikin təzahürlərindən biridir. Bobin içərisində maqnit sahəsini necə yaratmaq olar? Bu sahə dəyişdirilə bilərmi?

Slayd №8-10

Müəllim nümayişləri:

    sabit cərəyanın keçdiyi keçiricinin hərəkəti
    cərəyan, maqnit iynəsi üzərində;

    bir maqnit iynəsi üzərində birbaşa cərəyanın keçdiyi bir solenoidin (nüvəsi olmayan bobin) hərəkəti;

    bir solenoidin hərəkəti (nüvəli rulon), buna görə
    birbaşa cərəyan maqnit iynəsinə axır;

    birbaşa cərəyan mənbəyinə qoşulmuş bir telin sarıldığı bir mismar tərəfindən dəmir yonqarlarının cəlb edilməsi.

Müəllim: Bobin taxta bir çərçivəyə sarılmış çox sayda teldən ibarətdir. Bobində cərəyan olduqda, dəmir yonqarları onun uclarına çəkilir, cərəyan söndürüldükdə isə düşürlər.

Bobin olan dövrəyə bir reostat daxil edirik və onun köməyi ilə bobindəki cərəyan gücünü dəyişdirəcəyik. Cari gücün artması ilə bobinin maqnit sahəsinin cərəyanla təsiri artır, azalma ilə zəifləyir.

Cərəyanı olan bir bobinin maqnit təsiri onun növbələrinin sayını və içindəki cərəyan gücünü dəyişdirmədən çox artırıla bilər. Bunu etmək üçün rulonun içərisinə bir dəmir çubuq (nüvə) daxil etməlisiniz. Dəmir, | bobinin içərisində idarə olunur, onun maqnit təsirini artırır.

İçərisində dəmir nüvəsi olan rulona deyilir elektromaqnit. Elektromaqnit bir çox texniki cihazların əsas hissələrindən biridir.

Təcrübələrin sonunda nəticələr çıxarılır:

    Bobindən elektrik cərəyanı keçirsə, o zaman bobin
    maqnit olur;

    bobinin maqnit hərəkəti gücləndirilə və ya zəiflədilə bilər:
    bobinin növbələrinin sayını dəyişdirərək;

    bobindən keçən cərəyanın gücünün dəyişdirilməsi;

    bobinə dəmir və ya polad nüvənin daxil edilməsi.

Slayd №11

Müəllim: Elektromaqnitlərin sarğıları izolyasiya edilmiş alüminium və ya mis məftildən hazırlanır, baxmayaraq ki, superkeçirici elektromaqnitlər də var. Maqnit nüvələri yumşaq maqnit materiallardan hazırlanır - adətən elektrik və ya yüksək keyfiyyətli struktur poladdan, çuqun və çuqundan, dəmir-nikel və dəmir-kobalt ərintilərindən.

Elektromaqnit, maqnit sahəsi yalnız elektrik cərəyanı keçdikdə yaranan bir cihazdır.

Slayd №12

Düşün və cavab ver

    Bir mismarın ətrafına bükülmüş telə elektromaqnit demək olarmı? (Bəli.)

    Elektromaqnitin maqnit xüsusiyyətlərini nə müəyyənləşdirir? (Kimdən
    cərəyan gücü, növbələrin sayı, maqnit xüsusiyyətləri əsas, rulonun forması və ölçüləri üzrə.)

3. Elektromaqnitdən bir cərəyan buraxıldı və sonra o qədər azaldıldı
iki dəfə. Elektromaqnitin maqnit xüsusiyyətləri necə dəyişdi? (2 dəfə azalıb.)

Slayd №13-15

1-citələbə: Uilyam Sturgeon (1783-1850) - İngilis elektrik mühəndisi, öz ağırlığından daha çox yükü (200 qramlıq elektromaqnit 4 kq dəmir tutmağa qadir idi) tuta bilən ilk at nalı şəkilli elektromaqnit yaratdı.

Sturgeon tərəfindən 1825-ci il mayın 23-də nümayiş etdirilən elektromaqnit at nalına əyilmiş, laklanmış, 30 sm uzunluğunda və 1,3 sm diametrli dəmir çubuğa bənzəyirdi, üstü bir qat izolyasiya edilmiş mis məftillə örtülmüşdür. Elektromaqnit 3600 q çəkiyə malik idi və eyni kütləli təbii maqnitlərdən əhəmiyyətli dərəcədə güclü idi.

İlk çubuq maqnitini sınaqdan keçirən Joule onun qaldırma gücünü 20 kq-a çatdıra bildi. Bu da 1825-ci ildə idi.

Amerikalı fizik Cozef Henri (1797-1878) elektromaqniti təkmilləşdirdi.

1827-ci ildə C.Henri nüvəni deyil, telin özünü izolyasiya etməyə başladı. Yalnız bundan sonra rulonları bir neçə təbəqəyə bükmək mümkün oldu. J. Henry elektromaqnit əldə etmək üçün naqilin sarılmasının müxtəlif üsullarını araşdırdı. O, 29 kq-lıq bir maqnit yaratdı, o dövrdə nəhəng bir çəki - 936 kq idi.

Slayd №16-18

2-citələbə: Zavodlarda bərkidicilər olmadan nəhəng yükləri daşıya bilən elektromaqnit kranlardan istifadə olunur. Onlar bunu necə edirlər?

Qövsvari elektromaqnit asma yükü olan lövbəri (dəmir lövhə) saxlayır. Düzbucaqlı elektromaqnitlər daşınma zamanı təbəqələri, relsləri və digər uzun yükləri tutmaq və saxlamaq üçün nəzərdə tutulmuşdur.

Nə qədər ki, elektromaqnit sarğıda cərəyan var, bir dəmir parçası da düşməyəcək. Ancaq sarımdakı cərəyan nədənsə kəsilirsə, qəza qaçılmazdır. Və belə hallar olub.

Amerika fabriklərindən birində elektromaqnit dəmir külçələri qaldırdı.

Birdən, cərəyan verən Niaqara şəlaləsi elektrik stansiyasında nəsə baş verdi, elektromaqnit sarımındakı cərəyan yox oldu; metal kütləsi elektromaqnitdən düşdü və bütün ağırlığı ilə işçinin başına düşdü.

Bu cür qəzaların təkrarlanmaması, həmçinin elektrik enerjisinin sərfiyyatına qənaət etmək üçün elektromaqnitlərlə xüsusi qurğular yerləşdirilməyə başlandı: daşınan əşyalar maqnitlə qaldırıldıqdan sonra möhkəm polad yapışqanlar endirilir və möhkəm bağlanır. yan tərəfdə, daha sonra özləri yükü dəstəkləyir, daşınma zamanı cərəyan kəsilir.

Uzun yükləri hərəkət etdirmək üçün elektromaqnit traverslərdən istifadə olunur.

Dəniz limanlarında metal qırıntılarını yenidən yükləmək üçün bəlkə də ən güclü dəyirmi qaldırıcı elektromaqnitlərdən istifadə olunur. Onların çəkisi 10 tona, daşıma qabiliyyəti 64 tona, qoparma gücünə isə 128 tona çatır.

Slayd №19-22

3-cü tələbə:Əsasən, elektromaqnitlərin tətbiq sahəsi sənaye avtomatlaşdırma sistemlərinə, elektrik qurğularının mühafizə avadanlıqlarına daxil olan elektrik maşınları və cihazlarıdır. Elektromaqnitlərin faydalı xüsusiyyətləri:

    cərəyan söndürüldükdə tez maqnitsizləşir,

    istənilən ölçüdə elektromaqnit istehsal etmək mümkündür,

    əməliyyat zamanı dövrədəki cərəyan gücünü dəyişdirərək maqnit hərəkətini tənzimləyə bilərsiniz.

Elektromaqnitlər qaldırıcı qurğularda, kömürün metaldan təmizlənməsi, müxtəlif növ toxumların çeşidlənməsi, dəmir hissələrinin qəliblənməsi və maqnitofonlarda istifadə olunur.

Elektromaqnitlər əlamətdar xüsusiyyətlərinə görə mühəndislikdə geniş istifadə olunur.

Bir fazalı elektromaqnitlər alternativ cərəyan müxtəlif sənaye və məişət məqsədləri üçün aktuatorların uzaqdan idarə edilməsi üçün nəzərdə tutulmuşdur. Böyük qaldırıcı qüvvəyə malik elektromaqnitlər fabriklərdə polad və ya çuqun məmulatlarını, həmçinin polad və çuqun qırıntılarını, külçələri daşımaq üçün istifadə olunur.

Elektromaqnitlərdən teleqraf, telefon, elektrik zəngi, elektrik mühərriki, transformator, elektromaqnit relesi və bir çox başqa cihazlarda istifadə olunur.

Müxtəlif mexanizmlərin bir hissəsi olaraq, elektromaqnitlər maşınların işçi orqanlarının lazımi tərcümə hərəkətini (dönüşünü) həyata keçirmək və ya tutma qüvvəsi yaratmaq üçün sürücü kimi istifadə olunur. Bunlar qaldırıcı maşınlar üçün elektromaqnitlər, muftalar və əyləclər üçün elektromaqnitlər, müxtəlif başlanğıclarda istifadə olunan elektromaqnitlər, kontaktorlar, açarlar, elektrik ölçmə alətləri və s.

Slayd №23

4-cü tələbə: Walker Magnetics-in baş direktoru Brian Thwaites dünyanın ən böyük asılmış elektromaqnitini təqdim etməkdən qürur duyur. Onun çəkisi (88 ton) ABŞ-dan Ginnesin Rekordlar Kitabının hazırkı qalibindən təxminən 22 ton çoxdur. Onun yükgötürmə qabiliyyəti təxminən 270 tondur.

Dünyanın ən böyük elektromaqnitindən İsveçrədə istifadə olunur. Səkkizbucaqlı elektromaqnit 6400 ton aşağı karbonlu poladdan hazırlanmış nüvədən və 1100 ton ağırlığında alüminium rulondan ibarətdir.Bobin çərçivəyə elektrik qaynağı ilə bərkidilmiş 168 döngədən ibarətdir. Bobindən keçən 30 min A cərəyan 5 kiloqaus gücündə bir maqnit sahəsi yaradır. 4 mərtəbəli binanın hündürlüyünü aşan elektromaqnitin ölçüləri 12x12x12 m, ümumi çəkisi isə 7810 tondur.Onu hazırlamaq üçün Eyfel qülləsini tikməkdən daha çox metal lazım olub.

Dünyanın ən ağır maqnitinin diametri 60 m, çəkisi isə 36 min tondur.O, Moskva vilayətinin Dubna şəhərindəki Birgə Nüvə Tədqiqatları İnstitutunda quraşdırılmış 10 TeV-lik sinxrofasotron üçün hazırlanmışdır.

Nümayiş: Elektromaqnit teleqraf.

    Təmir (4 dəq).

Kompüterdə 3 nəfər saytdan “Elektromaqnit” mövzusunda “Reşalkin” işini yerinə yetirir
Slayd №24

    Elektromaqnit nədir? (Dəmir nüvəli rulon)

    Bobinin maqnit təsirini artırmağın yolları hansılardır

cari? (bobinin maqnit təsiri gücləndirilə bilər:
bobinin növbələrinin sayını dəyişdirərək, bobindən keçən cərəyanı dəyişdirərək, bobinə dəmir və ya polad nüvənin daxil edilməsi.)

    Cari sarğı hansı istiqamətdə quraşdırılmışdır?
    uzun nazik keçiricilərə asılmışdır? nə oxşarlıq
    onun maqnit iynəsi var?

4. Fabriklərdə elektromaqnitlərdən hansı məqsədlər üçün istifadə olunur?

    Praktik hissə (12 dəq).


Slayd №25

Laboratoriya işi.

8 nömrəli laboratoriya işinin tələbələrinin özünü yerinə yetirməsi "Elektromaqnitin yığılması və işinin yoxlanması, Fizika-8 dərsliyinin s.175 (müəllif A3. Perışkin, Bustard, 2009).

Sla ides № 25-26

Ümumiləşdirmə və qiymətləndirmə.

VI. Ev tapşırığı.

2. Ev tədqiqat layihəsini tamamlayın "Motor üçün
dəqiqə" (iş üçün hər bir tələbəyə təlimat verilir
evdə, Əlavəyə baxın).

"Motor 10 dəqiqə" layihəsi

Dəyişən hadisələri müşahidə etmək həmişə maraqlıdır, xüsusən də bu hadisələrin yaradılmasında özünüz iştirak edirsinizsə. İndi güc mənbəyi, maqnit və kiçik bir teldən ibarət olan ən sadə (lakin həqiqətən işləyən) elektrik mühərrikini yığacağıq, onu da özümüz hazırlayacağıq. Bu əşya dəstini elektrik mühərrikinə çevirəcək bir sirr var; həm ağıllı, həm də heyrətamiz dərəcədə sadə bir sirr. Bizə lazım olan budur:

    1,5 V batareya və ya təkrar doldurulan batareya;

    batareya üçün kontaktları olan tutacaq;

emaye izolyasiyası olan 1 metr tel (diametri 0,8-1 mm);

0,3 metr çılpaq tel (diametri 0,8-1 mm).

Bobini, mühərrikin fırlanacaq hissəsini sarımaqla başlayacağıq. Bobini kifayət qədər bərabər və yuvarlaqlaşdırmaq üçün onu uyğun bir silindrik çərçivəyə, məsələn, AA batareyasına bağlayırıq.

Hər bir ucunda 5 sm teli sərbəst buraxaraq, silindrik bir çərçivəyə 15-20 döngə bağlayırıq. Makaranı çox sıx və bərabər şəkildə sarmağa çalışmayın, kiçik bir sərbəstlik makaranın formasını daha yaxşı saxlamasına kömək edəcəkdir.

İndi yaranan formanı saxlamağa çalışaraq, bobini çərçivədən diqqətlə çıxarın.

Sonra telin sərbəst uclarını bir neçə dəfə döngələrin ətrafına sarın ki, yeni bağlama növbələri bir-birinə tam əks olsun.

Bobin bu kimi görünməlidir:

İndi sirrin vaxtıdır, mühərriki işə salacaq xüsusiyyət. Bu incə və qeyri-aşkar bir texnikadır və motorun işlədiyi zaman onu aşkar etmək çox çətindir. Mühərriklərin necə işlədiyi barədə çox şey bilən insanlar belə bu sirri kəşf edəndə təəccüblənə bilərlər.

Makaranı dik tutaraq, makaranın boş uclarından birini masanın kənarına qoyun. İzolyasiyanın yuxarı yarısını kəskin bıçaqla rulonun (tutucunun) bir sərbəst ucundan çıxarın, alt yarısını toxunulmaz buraxın. Bobinin digər ucu ilə də eyni şeyi edin, telin çılpaq uclarının bobinin iki sərbəst ucuna baxdığından əmin olun.

Bu yanaşmanın mənası nədir? Bobin çılpaq məftildən hazırlanmış iki tutacaqda yatacaq. Bu tutucular batareyanın müxtəlif uclarına bərkidilir ki, elektrik cərəyanı bir tutucudan bobin vasitəsilə digər tutucuya keçsin. Ancaq bu, yalnız telin çılpaq yarımları tutacaqlara toxunaraq aşağı salındıqda baş verəcəkdir.

İndi bobin üçün dəstək etməlisiniz. Bu
yalnız sarğı dəstəkləyən və onun fırlanmasına imkan verən tel rulonları. Onlar çılpaq məftildən hazırlanır, belə ki
bobini dəstəkləməklə yanaşı, ona elektrik cərəyanını necə çatdırmalıdırlar. Yalnız hər bir izolyasiyasız pro parçasını sarın
kiçik bir dırnaq ətrafında su - bizim sağ hissəsini almaq
mühərrik.

İlk motorumuzun əsasını batareya tutacağı təşkil edəcək. O, həm də uyğun bir baza olacaq, çünki quraşdırılmış batareya ilə motorun titrəməsinin qarşısını almaq üçün kifayət qədər ağır olacaq. Beş parçanı şəkildə göstərildiyi kimi birləşdirin (əvvəlcə maqnitsiz). Batareyanın üstünə bir maqnit qoyun və bobini yavaşca itələyin...

Düzgün edilərsə, çarx sürətlə fırlanmağa başlayacaq!

Ümid edirəm ki, hər şey ilk dəfə sizin üçün işləyəcək. Buna baxmayaraq, motor işləmirsə, bütün elektrik əlaqələrini diqqətlə yoxlayın. Bobin sərbəst fırlanırmı? Maqnit kifayət qədər yaxındırmı? Kifayət qədər deyilsə, əlavə maqnitlər quraşdırın və ya tel tutacaqlarını kəsin.

Mühərrik işə salındıqda diqqət etməli olduğunuz yeganə şey, cərəyan kifayət qədər böyük olduğundan, batareyanın həddindən artıq istiləşməməsidir. Sadəcə bobini çıxarın və dövrə pozulacaq.

Növbəti fizika dərsində öz motor modelinizi sinif yoldaşlarınıza və müəlliminizə göstərin. Sinif yoldaşlarının şərhləri və müəllimin layihənizi qiymətləndirməsi fiziki cihazların gələcək uğurlu dizaynı və ətrafınızdakı dünya haqqında biliklər üçün stimul olsun. Sizə uğurlar arzulayıram!

Laboratoriya №8

"Elektromaqnitin yığılması və işinin yoxlanması"

Məqsəd: hazır hissələrdən elektromaqnit toplayın və onun maqnit təsirinin nədən asılı olduğunu təcrübə ilə yoxlayın.

Cihazlar və materiallar:üç elementdən (və ya akkumulyatorlardan) ibarət batareya, reostat, açar, birləşdirən naqillər, kompas, elektromaqnit yığmaq üçün hissələr.

İş üçün göstərişlər

1. Yaratmaq elektrik dövrəsi batareyadan, rulondan, reostatdan və açardan, hər şeyi ardıcıl olaraq birləşdirən. Dövrəni bağlayın və bobinin maqnit qütblərini təyin etmək üçün kompasdan istifadə edin.

    Kompası bobinin oxu boyunca bobin maqnit sahəsinin kompas iynəsinə təsirinin əhəmiyyətsiz olduğu məsafəyə aparın. Dəmir nüvəni bobinə daxil edin və elektromaqnitin iynəyə təsirini müşahidə edin. Bir nəticə çıxarın.

    Dövrədəki cərəyanı dəyişdirmək üçün reostatdan istifadə edin və elektromaqnitin oxa təsirini müşahidə edin. Bir nəticə çıxarın.

    Hazırlanmış hissələrdən qövsvari maqniti yığın. Elektromaqnit sarğılarını bir-biri ilə ardıcıl birləşdirin ki, onların sərbəst uclarında əks maqnit qütbləri alınsın. Qütbləri kompasla yoxlayın. Maqnitin şimal və cənub qütbünün harada olduğunu müəyyən etmək üçün kompasdan istifadə edin.

Elektromaqnit teleqrafının yaranma tarixi

IN Dünyada elektromaqnit teleqrafı 1832-ci ildə rus alimi və diplomatı Pavel Lvoviç Şillinq tərəfindən icad edilmişdir. O, Çində və başqa ölkələrdə ezamiyyətdə olarkən yüksək sürətli rabitə vasitələrinə ehtiyac duydu. Teleqraf aparatında o, naqildən keçən cərəyanın istiqamətindən asılı olaraq maqnit iynəsinin bu və ya digər istiqamətə yayınma xüsusiyyətindən istifadə edirdi.

Şillinq aparatı iki hissədən ibarət idi: ötürücü və qəbuledici. İki teleqraf aparatı keçiricilər vasitəsilə bir-birinə və elektrik batareyasına qoşulmuşdu. Vericinin 16 açarı var idi. Ağ düymələri bassanız, cərəyan bir istiqamətə, qara düymələri basarsanız, digər istiqamətə getdi. Bu cərəyan impulsları altı sarğı olan qəbuledicinin naqillərinə çatdı; hər bir rulonun yanında iki maqnit iynəsi və kiçik bir disk bir ipə asılmışdır (soldakı şəklə bax). Diskin bir tərəfi qara, digər tərəfi ağ rəngə boyanmışdır.

Bobinlərdəki cərəyanın istiqamətindən asılı olaraq, maqnit iynələri bu və ya digər istiqamətə fırlandı və siqnalı qəbul edən teleqrafçı qara və ya ağ dairələri gördü. Bobinə heç bir cərəyan verilməyibsə, disk kənar kimi görünürdü. Schilling aparatı üçün əlifba hazırladı. Şillinqin cihazları ixtiraçı tərəfindən 1832-ci ildə Sankt-Peterburqda Qış sarayı ilə bəzi nazirlərin kabinetləri arasında qurulmuş dünyanın ilk teleqraf xəttində işləyirdi.

1837-ci ildə Amerikalı Samuel Morse siqnalları qeyd edən teleqraf maşını dizayn etdi (sağ şəklə bax). 1844-cü ildə Vaşinqton və Baltimor arasında Morze cihazları ilə təchiz edilmiş ilk teleqraf xətti açıldı.

Morzenin elektromaqnit teleqrafından və siqnalları nöqtə və tire şəklində qeyd etmək üçün yaratdığı sistemdən geniş istifadə olunurdu. Bununla belə, Morze aparatının ciddi çatışmazlıqları var idi: ötürülən teleqramı deşifrə etməli və sonra yazmaq lazım idi; aşağı ötürmə sürəti.

P Dünyada ilk birbaşa çap maşını 1850-ci ildə rus alimi Boris Semenoviç Yakobi tərəfindən icad edilmişdir. Bu maşında qonşu stansiyada quraşdırılmış başqa bir maşının təkəri ilə eyni sürətlə fırlanan çap çarxı var idi (aşağıdakı şəklə bax). Hər iki təkərin təkərlərində hərflər, rəqəmlər və boya ilə isladılmış işarələr həkk olunmuşdu. Avtomobillərin təkərlərinin altına elektromaqnitlər yerləşdirilib, elektromaqnitlərin lövbərləri ilə təkərlər arasında isə kağız lentlər çəkilib.

Məsələn, "A" hərfini göndərmək lazımdır. A hərfi hər iki təkərin aşağı hissəsində yerləşdikdə, cihazlardan birində düymə basıldı və dövrə bağlandı. Elektromaqnitlərin armaturları özəklərə çəkildi və hər iki cihazın təkərlərinə kağız lentlər sıxıldı. Lentlərə eyni vaxtda A hərfi həkk olunub.Hər hansı başqa hərfi ötürmək üçün aşağıdakı hər iki cihazın təkərlərində istədiyiniz hərfin olduğu anı “tutmaq” və düyməni sıxmaq lazımdır.

Yakobi aparatında düzgün ötürülmə üçün zəruri şərtlər hansılardır? Birincisi, təkərlər eyni sürətlə dönməlidir; ikincisi odur ki, hər iki cihazın təkərlərində eyni hərflər istənilən vaxt fəzada eyni mövqeləri tutmalıdır. Bu prinsiplər teleqraf cihazlarının ən son modellərində də istifadə edilmişdir.

Bir çox ixtiraçılar teleqraf rabitəsinin təkmilləşdirilməsi üzərində işləyirdilər. Saatda on minlərlə söz ötürən və qəbul edən teleqraf maşınları var idi, lakin onlar mürəkkəb və çətin idi. Bir vaxtlar teletayplardan geniş istifadə olunurdu - yazı makinası kimi klaviaturası olan birbaşa çap teleqraf qurğuları. Hazırda teleqraf qurğularından istifadə edilmir, onlar telefon, mobil və internet rabitəsi ilə əvəzlənib.

  • İzahlı qeyd

    ... №6 haqqında mövzu cari Maqnit sahə. Maqnit sahə birbaşa cari. Maqnit xətlər. 1 55 Maqnit sahə rulonlar-dan cari. elektromaqnitləronlar at...

  • Təhsil müəssisələrinin 7-9-cu sinifləri üçün fizika üzrə proqram Proqramın müəllifləri: E. M. Gutnik, A. V. Perışkin M.: Bustard. 2007-ci il dərslikləri (Federal Siyahıya daxil edilmişdir)

    Proqram

    ... №6 haqqında mövzu"Elektrikin işi və gücü cari» 1 Elektromaqnit hadisələri. (6 saat) 54 Maqnit sahə. Maqnit sahə birbaşa cari. Maqnit xətlər. 1 55 Maqnit sahə rulonlar-dan cari. elektromaqnitləronlar at...

  • Əmr № “ ” 201 Əsas məktəbin 8-ci sinfində fizikanın əsas səviyyəsi üçün fizika fənni üzrə iş proqramı

    İş proqramı

    ... fizika. Diaqnostika haqqında təkrar material 7 sinif. Diaqnostik iş Bölmə 1. ELEKTROMAQNİT HADİSƏLƏR Mövzu ... maqnit sahələri rulonlar-dan cari növbələrin sayından, gücündən cari in çarx, nüvənin olmasından; tətbiq elektromaqnitlər ...

  • Laboratoriya nömrəsi 8 _____________________

    tarixi

    Elektromaqnitin yığılması və işinin yoxlanması.

    Hədəf: hazır hissələrdən elektromaqnit toplayın və onun maqnit təsirinin nədən asılı olduğunu təcrübə ilə yoxlayın.

    Avadanlıq: enerji təchizatı, reostat, açar, birləşdirən naqillər, kompas (maqnit iynəsi), qövsvari maqnit, ampermetr, hökmdar, elektromaqnitin yığılması üçün hissələr (bobin və nüvə).

    Təhlükəsizlik qaydaları.Qaydaları diqqətlə oxuyun və onlara əməl etməyə razı olduğunuzu imzalayın..

    Diqqətlə! Elektrik! Keçiricilərin izolyasiyasının pozulmadığından əmin olun. Maqnit sahələri ilə təcrübələr apararkən siz saatınızı çıxarıb cib telefonunuzu yerə qoymalısınız.

    Qaydaları oxudum və onlara əməl etməyə razıyam. ________________________

    Tələbə İmzası

    İş prosesi.

    1. Enerji mənbəyindən, rulondan, reostatdan, ampermetrdən və açardan onları ardıcıl birləşdirərək elektrik dövrəsini qurun. Dövrə montaj diaqramını çəkin.
    1. Dövrəni bağlayın və bobinin qütblərini təyin etmək üçün maqnit iynəsindən istifadə edin.

    Bobindən iynəyə qədər olan məsafəni ölçün Bobində L 1 və cərəyan I 1.

    Ölçmə nəticələrini cədvəl 1-də qeyd edin.

    1. Maqnit iynəsini bobinin oxu boyunca belə bir məsafəyə aparın L2,

    bobinin maqnit sahəsinin maqnit iynəsinə təsiri əhəmiyyətsizdir. Bu məsafəni və cərəyanı ölçün mən 2 bir rulonda. Həmçinin ölçmə nəticələrini cədvəl 1-də qeyd edin.

    Cədvəl 1

    Bobin

    nüvəsiz

    L 1 sm

    I 1, A

    L 2 sm

    I 2, A

    4. Dəmir nüvəni bobinə daxil edin və hərəkəti müşahidə edin

    Oxdakı elektromaqnit. məsafəni ölçün L 3 rulondan oxa və

    Cari güc I 3 nüvə sarğısında. Ölçmə nəticələrini qeyd edin

    Cədvəl 2.

    1. Maqnit iynəsini əsas bobinin oxu boyunca hərəkət etdirin

    Məsafə L 4 , bunun üzərinə bobinin maqnit sahəsinin maqnit üzərində təsiri

    Bir az ox. Bu məsafəni və cərəyanı ölçün Mən 4 rulonda.

    Ölçmə nəticələrini də cədvəl 2-də qeyd edin.

    cədvəl 2

    Bobin

    əsas

    L 3 sm

    I 3, A

    L 4 sm

    I 4, A

    1. 3-cü bənddə və 4-cü bənddə əldə edilən nəticələri müqayisə edin. Etçıxış: ______________

    ____________________________________________________________________

    1. Dövrədəki cərəyanı dəyişdirmək və təsiri müşahidə etmək üçün reostatdan istifadə edin

    Oxdakı elektromaqnit. Etçıxış: _____________________________

    ____________________________________________________________________

    ____________________________________________________________________

    1. Hazırlanmış hissələrdən qövsvari maqniti yığın. Elektromaqnit rulonları

    ardıcıl olaraq birləşdirin ki, onların sərbəst uclarında əks maqnit qütbləri alınsın. Qütbləri kompasla yoxlayın, elektromaqnitin şimal və cənub qütbünün harada olduğunu müəyyənləşdirin. Qəbul etdiyiniz elektromaqnitin maqnit sahəsinin eskizini çəkin.

    TEST SUALLARI:

    1. Cərəyanı olan bobin ilə maqnit iynəsi arasında hansı oxşarlıq var? __________ ________________________________________________________________________________________________________________________________
    1. Cərəyan daşıyan bobinə dəmir nüvəsi daxil edilərsə, onun maqnit təsiri niyə artır? ___________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
    1. Elektromaqnit nədir? Elektromaqnitlər hansı məqsədlər üçün istifadə olunur (3-5 misal)? ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ ________
    1. At nalı elektromaqnitinin qıvrımlarını birləşdirmək mümkündürmü ki, sarımın ucları eyni qütblərə malik olsun? ________________________
      ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
    1. Maqnitin cənub qütbünü başına yaxınlaşdırsa, dəmir mismarın uclu ucunda hansı qütb görünəcək? Fenomeni izah edin ___________ ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

    Təqdimatların önizləməsindən istifadə etmək üçün Google hesabı (hesab) yaradın və daxil olun: https://accounts.google.com


    Slayd başlıqları:

    Fizikadan laboratoriya işi №10 8 sinif

    10 saylı laboratoriya işi Elektromaqnitin yığılması və işinin yoxlanılması. İşin məqsədi: bitmiş hissələrdən elektromaqnit yığmaq və onun maqnit təsirinin nədən asılı olduğunu eksperimental olaraq yoxlamaq. Cihazlar və materiallar: cərəyan mənbəyi, reostat, açar, birləşdirən naqillər, maqnit iynəsi (kompas), ampermetr, maqnitin yığılması üçün hissələr.

    Təhlükəsizlik qaydaları. Masada heç bir yad cisim olmamalıdır. Diqqət! Elektrik! Keçiricilərin izolyasiyasının pozulmadığından əmin olun. Maqnit sahələri ilə eksperimentlər apararkən saat və cib telefonu çıxarılmalıdır. Müəllimin icazəsi olmadan dövrəni açmayın. Cihazları düşməkdən qoruyun. Reostatı yükdən tamamilə çıxarmaq mümkün deyil, çünki. onun müqaviməti sıfır olur!

    Təlim tapşırıqları və suallar. 1. Çatışmayan sözləri doldurun: a) ___________________ elektrik yükünün ətrafında elektrik sahəsi mövcuddur. b) Maqnit sahəsi yalnız ________________ elektrik yükləri ətrafında mövcuddur.

    2. Cərəyanı olan düz keçiricinin ətrafında maqnit xətləri çəkin. 3. Elektromaqnit ________________________________________________________________

    Cərəyan keçirən bobinin maqnit xüsusiyyətlərini necə artırmaq olar?

    Açar bağlandıqda, oxunun cənub qütbü S ona ən yaxın olan rulonun ucuna çevrildi. Dövrə bağlı olduqda bobinin bu ucundakı qütb nədir?

    İş prosesi. 1. Cərəyan mənbəyindən, rulondan, reostatdan, ampermetrdən və açardan hər şeyi ardıcıl birləşdirərək elektrik dövrəsini qurun. Bir dövrə diaqramını çəkin. Dövrəni bağlayın və bobinin qütblərini təyin etmək üçün kompasdan istifadə edin.

    İş prosesi. Şəkildə rulonun dirəklərini etiketləyin.

    İş prosesi. 3 . a) Bobindən ox ℓ 1-ə qədər olan məsafəni və bobindəki cərəyanı I 1 ölçün. Ölçmə nəticələrini cədvəldə qeyd edin. Özəksiz rulon ℓ 1 , sm I 1 , A ℓ 2 , sm I 2 , A

    b) Maqnit iynəsini bobinin oxu boyunca ℓ 2 məsafəyə aparın ki, bu zaman bobin maqnit sahəsinin maqnit iynəsinə təsiri əhəmiyyətsizdir. Bu məsafəni və bobindəki cərəyanı I 2 ölçün. Ölçmə nəticələrini də cədvəldə qeyd edin.

    4. Maqnit iynəsini bobinin oxu boyunca bobinin maqnit sahəsinin ox üzərindəki təsirinin güclə nəzərə çarpacaq məsafəyə qədər hərəkət etdirin. Dəmir nüvəni bobinə daxil edin. Elektromaqnitin iynəyə təsiri dəyişibmi? Necə? Bir nəticə çıxarın. Dövrə montaj diaqramını çəkin. Diaqramda əsas bobinin təyinatı.

    5. Maqnit iynəsini müəyyən bir məsafə üçün dəmir özək bobinin oxu boyunca hərəkət etdirin. Elektromaqnitin iynəyə təsiri dəyişibmi? Necə? Bir nəticə çıxarın.

    İş prosesi. 6. Dövrədəki cərəyanı dəyişmək üçün reostatdan istifadə edin və elektromaqnitin oxa təsirini müşahidə edin. Nəticə çıxarın: Reostatın sürüşdürmə yeri dəyişdirildikdə bobinin maqnit sahəsinin oxa təsiri necə dəyişəcək.

    7. Müvafiq nəticələr çıxarın. 8. Bitmiş hissələrdən elektromaqniti yığın. Bobinləri bir-birinə ardıcıl olaraq birləşdirin ki, onların uclarında əks qütblər alınsın. Maqnit iynəsindən istifadə edərək, elektromaqnitin qütblərinin yerini təyin edin. Elektromaqnitin diaqramını çəkin və onun bobinlərində cərəyanın istiqamətini göstərin.

    Ədəbiyyat: 1 . Fizika. 8-ci sinif: təhsil. ümumi təhsil üçün qurumlar / A.V.Perışkin.- 4-cü nəşr, yenidən işlənmiş.- M.: Drofa, 2008. 2 . Fizika. 8-ci sinif: təhsil. Ümumi təhsil üçün qurumlar / N.S.Purışeva, N.E.Vazheevskaya.-2-ci nəşr, stereotip.-M.: Bustard, 2008. Laboratoriya işi və nəzarət tapşırıqları Fizikadan: 8-ci sinif şagirdləri üçün dəftər Saratov: Lisey, 2009. 4. Laboratoriya işləri üçün dəftər. Sarahman İ.D. MOU Şimali Osetiya-Alaniya Respublikası, Mozdok şəhərinin 8 nömrəli orta məktəbi. 5. Məktəbdə və evdə laboratoriya işi: mexanika / V.F.Şilov.-M.: Təhsil, 2007. 6. Fizikadan məsələlər toplusu. 7-9-cu siniflər: ümumi təhsil şagirdləri üçün bələdçi. qurumlar / V.I.Lukaşik, E.V. İvanova.-24-cü nəşr.-M.: Maarifləndirmə, 2010.

    Önizləmə:

    Laboratoriya №10

    Məqsəd

    Cihazlar və materiallar

    dövrə bağlandıqda?

    6. Reostatın sürgüsünü sola sürüşdürdükdə sarımın maqnit sahəsinin iynəyə təsiri necə dəyişəcək? Düzdür?

    İş sifarişi

    Dövrə montaj diaqramını çəkin.

    Laboratoriya №10

    Elektromaqnitin yığılması və işinin yoxlanması

    Məqsəd : bitmiş hissələrdən elektromaqnit yığmağı öyrənmək və onun iş prinsipini öyrənmək; elektromaqnitin maqnit təsirinin nədən asılı olduğunu təcrübə ilə yoxlamaq.

    Cihazlar və materiallar: laboratoriya cərəyan mənbəyi, reostat, ampermetr, açar, birləşdirici naqillər, maqnit iynəsi (kompas), elektromaqnitin yığılması üçün hissələr.

    Təhlükəsizlik qaydaları.

    Masada heç bir yad cisim olmamalıdır. Diqqət! Elektrik! Keçiricilərin izolyasiyası pozulmamalıdır. Müəllimin icazəsi olmadan dövrəni açmayın. Cihazları düşməkdən qoruyun. Reostatı yükdən tamamilə çıxarmaq mümkün deyil, çünki. onun müqaviməti sıfır olur!

    Təlim tapşırıqları və suallar

    1. Ətrafdakı elektrik sahəsi nədən ibarətdir?

    2. Ətrafdakı maqnit sahəsi nədən ibarətdir?

    3. Cərəyanı olan bobinin maqnit sahəsini necə dəyişmək olar?

    4. Elektromaqnit nə adlanır?

    5. Açar bağlandıqda, N oxunun şimal qütbünə çevrildi

    bobinin ucu ona ən yaxındır. Bobinin bu ucundakı dirək nədir

    dövrə bağlandıqda?

    6. Reostatın sürgüsünü sola sürüşdürdükdə bobinin maqnit sahəsinin iynəyə təsiri necə dəyişəcək? Düzdür?

    İş sifarişi

    1. Enerji mənbəyindən, sarğıdan, reostatdan, ampermetrdən və açardan onları ardıcıl birləşdirərək elektrik dövrəsini qurun. (Şəkil 1)Dövrə montaj diaqramını çəkin.

    2. Dövrəni bağlayın və bobinin qütblərini təyin etmək üçün maqnit iynəsindən istifadə edin. Şəkildə rulonun dirəklərini etiketləyin.

    Şəkil 1

    1 və cari I 1

    masa

    Bobin

    nüvəsiz

    ℓ 1 sm

    I 1, A

    ℓ 2 sm

    I 2, A

    Dövrə montaj diaqramını çəkin.

    2. Dövrəni bağlayın və maqnit iynəsi ilə sargının qütblərini təyin edin.Şəkildə bobinin qütblərini qeyd edin.

    Şəkil 1

    3. a) Bobindən oxa ℓ qədər olan məsafəni ölçün 1 və cari I 1 bir rulonda. Ölçmə nəticələrini cədvəldə qeyd edin.

    b) Maqnit iynəsini rulonun oxu boyunca belə bir məsafəyə ℓ hərəkət etdirin 2 , bobinin maqnit sahəsinin maqnit iynəsinə təsiri əhəmiyyətsizdir. Bu məsafəni və cərəyanı ölçün I 2 bir rulonda. Ölçmə nəticələrini də cədvəldə qeyd edin.

    masa

    Bobin

    nüvəsiz

    ℓ 1 sm

    I 1, A

    ℓ 2 sm

    I 2, A

    4. Kompası sargının oxu boyunca bobinin maqnit sahəsinin ox üzərində təsirinin güclə nəzərə çarpacaq bir məsafəyə daşıyın. Dəmir nüvəni bobinə daxil edin. Elektromaqnitin iynəyə təsiri dəyişibmi? Necə?Dövrə montaj diaqramını çəkin.

    5. Kompası dəmir nüvənin oxu boyunca müəyyən məsafədə hərəkət etdirin. Elektromaqnitin iynəyə təsiri dəyişibmi? Necə? Bir nəticə çıxarın.

    6. Dövrədəki cərəyanı dəyişdirmək üçün reostatdan istifadə edin və hərəkəti müşahidə edin

    Oxdakı elektromaqnit. Nəticə çıxarın: reostatın sürüşməsi dəyişdirildikdə bobinin maqnit sahəsinin oxa təsiri necə dəyişəcək.

    7. Müvafiq nəticələr çıxarın.

    8. Bitmiş hissələrdən elektromaqniti yığın. Bobinləri bir-birinə ardıcıl olaraq birləşdirin ki, onların uclarında əks qütblər alınsın. Maqnit iynəsindən istifadə edərək, elektromaqnitin qütblərinin yerini təyin edin. Elektromaqnitin diaqramını çəkin və onun bobinlərində cərəyanın istiqamətini göstərin.


    Plan - mövzu üzrə 8-ci sinifdə fizika dərsinin xülasəsi:

    Cərəyanı olan bobinin maqnit sahəsi. Elektromaqnitlər.

    8 saylı laboratoriya işi “Elektromaqnitin yığılması və işinin yoxlanılması”.

    Dərsin Məqsədləri: bitmiş hissələrdən elektromaqnit yığmağı öyrətmək və onun maqnit təsirinin nədən asılı olduğunu təcrübi olaraq yoxlamaq.

    Tapşırıqlar.

    Təhsil:

    1. istifadə oyun forması mövzunun əsas anlayışlarını təkrarlamaq üçün dərsdəki fəaliyyətlər: maqnit sahəsi, onun xüsusiyyətləri, mənbələri, qrafik təsviri.

    2. elektromaqnitin yığılması üçün daimi və dəyişdirilə bilən tərkibli cütlərdə fəaliyyət təşkil etmək.

    3. cərəyan keçiricinin maqnit xassələrinin asılılığını müəyyən etmək üçün eksperimentin aparılması üçün təşkilati şərait yaratmaq.

    İnkişaf edir:

    1. tələbələrin effektiv düşünmə bacarıqlarını inkişaf etdirmək: öyrənilən materialda əsas şeyi vurğulamaq bacarığı, öyrənilən faktları və prosesləri müqayisə etmək bacarığı, fikirlərini məntiqi ifadə etmək bacarığı.

    2. fiziki avadanlıqla işləmək bacarıqlarını inkişaf etdirmək.

    3. müxtəlif səviyyəli mürəkkəblik problemlərinin həllində tələbələrin emosional-iradi sferasını inkişaf etdirmək.

    Təhsil:

    1. hörmət, müstəqillik və səbir kimi keyfiyyətlərin formalaşmasına şərait yaratmaq.

    2. müsbət "mən - kompetensiya"nın formalaşmasına kömək etmək.

    Koqnitiv. Koqnitiv məqsədi müəyyənləşdirin və formalaşdırın. Məntiqi düşünmə zəncirlərini qurun.

    Tənzimləyici. Onlar qoydular öyrənmə tapşırığı artıq öyrənilən və hələ də naməlum olanın nisbətinə əsaslanır.

    Ünsiyyətcil. Effektiv birgə qərarlar qəbul etmək üçün qrup üzvləri arasında bilikləri paylaşın.

    Dərs növü: metodik dərs.

    Texnologiya problem öyrənmək və KSM.

    Laboratoriya işləri üçün avadanlıq: hissələri olan yığılan elektromaqnit (elektrik və maqnetizm üzrə frontal laboratoriya işləri üçün nəzərdə tutulmuşdur), cərəyan mənbəyi, reostat, açar, birləşdirici naqillər, kompas.

    Demolar:

    Dərsin strukturu və gedişatı.

    Dərs mərhələsi

    Mərhələ tapşırıqları

    Fəaliyyət

    müəllimlər

    Fəaliyyət

    tələbə

    Vaxt

    Motivasiya - göstərici komponent

    Təşkilati mərhələ

    Psixoloji hazırlıqünsiyyətə

    Əlverişli əhval-ruhiyyə təmin edir.

    İşə hazırlaşır.

    Şəxsi

    Motivasiya və aktuallaşdırma mərhələsi (dərs mövzusunun və fəaliyyətin birgə məqsədinin müəyyən edilməsi).

    Bilikləri yeniləmək və dərsin məqsədlərini müəyyən etmək üçün fəaliyyət göstərin.

    Oyun oynamağı və mövzunun əsas anlayışlarını təkrar etməyi təklif edir. Mövqe tapşırığını müzakirə etməyi və dərsin mövzusunu adlandırmağı, məqsədi müəyyənləşdirməyi təklif edir.

    Cavab verməyə, mövqe problemini həll etməyə çalışırlar. Dərsin mövzusunu və məqsədini müəyyənləşdirin.

    Əməliyyat - icraedici komponent

    Yeni materialın öyrənilməsi.

    Tələbələrin müstəqil problemlərin həllində fəallığını təşviq etmək.

    Təklif olunan vəzifələrə uyğun fəaliyyət təşkil etməyi təklif edir.

    Laboratoriya işlərini yerinə yetirin. Fərdi, cütlərlə işləyin. Ümumi iş.

    Şəxsi, koqnitiv, tənzimləyici

    Reflektiv - qiymətləndirici komponent

    Biliklərə nəzarət və özünü yoxlama.

    Materialın assimilyasiya keyfiyyətini müəyyən etmək.

    Problemləri həll etməyi təklif edir.

    Qərar ver. Cavab verin. Müzakirə edin.

    Şəxsi, koqnitiv, tənzimləyici

    Xülasə, əks.

    formalaşmışdır adekvat özünə hörmətşəxsiyyət, onların imkanları və qabiliyyətləri, üstünlükləri və məhdudiyyətləri.

    “Nəticə çıxarmaq vaxtıdır” anketinin suallarına cavab verməyi təklif edir.

    Cavab verin.

    Şəxsi, koqnitiv, tənzimləyici

    Ev tapşırığının təqdim edilməsi.

    Öyrənilən materialın konsolidasiyası.

    Lövhədə yazı.

    Gündəlikdə qeyd olunub.

    Şəxsi

    1. Mövzunun əsas anlayışlarını təkrarlayın. Giriş testi.

    Oyun "Təklifi davam etdirin."

    Dəmir cisimləri cəlb edən maddələrə ... (maqnit) deyilir.

    Bir keçiricinin cərəyan və maqnit iynəsi ilə qarşılıqlı təsiri
    ilk dəfə Danimarka alimi ... (Oersted) tərəfindən kəşf edilmişdir.

    Qarşılıqlı təsir qüvvələri cərəyanı olan keçiricilər arasında yaranır, bunlara ... (maqnit) deyilir.

    Maqnitin maqnit effektinin ən çox təzahür etdiyi yerlərə ... deyilir (maqnit qütbləri).

    Elektrik cərəyanı olan bir keçiricinin ətrafında ...
    (maqnit sahəsi).

    Maqnit sahəsinin mənbəyi ... (hərəkət edən yük).

    7. Oxların maqnit sahəsində yerləşdiyi xətlər
    kiçik maqnit oxlarına ... deyilir (maqnit qüvvə xətləri).

    Cərəyanı olan bir keçiricinin ətrafındakı maqnit sahəsi, məsələn, ... (maqnit iynəsindən istifadə etməklə və ya dəmir yonqarlardan istifadə etməklə) aşkar edilə bilər.

    9. Uzun müddət maqnitləşməni saxlayan cisimlərə ... (daimi maqnitlər) deyilir.

    10. Maqnitin eyni qütbləri ... və əksinə - ... (dəf etmək,

    cəlb olunurlar

    2. “Qara qutu”.

    Qutuda nə gizlənir? Hekayədə təhlükənin nə olduğunu başa düşsəniz, Darinin "Tətbiqlərində elektrik" kitabından öyrənəcəksiniz. Fransız sehrbazının Əlcəzairdəki təmsili.

    “Səhnədə qapağın üstündə tutacağı olan kiçik ütülənmiş qutu var. Tamaşaçılardan daha güclü insana səslənirəm. Mənim çağırışıma cavab olaraq, orta boylu, lakin güclü bədən quruluşlu bir ərəb irəli çıxdı ...

    - Məhkəməyə yaxınlaş, - dedim, - qutunu qaldır. Ərəb əyilib qutunu götürdü və təkəbbürlə soruşdu:

    - Daha heç nə?

    “Bir az gözlə” deyə cavab verdim.

    Sonra ciddi bir havanı fərz edərək, sərt bir jest etdim və təntənəli bir tonda dedim:

    - İndi qadından zəifsən. Qutunu yenidən qaldırmağa çalışın.

    Güclü adam mənim cazibələrimdən qətiyyən qorxmayaraq, yenə qutudan tutdu, lakin bu dəfə qutu müqavimət göstərdi və ərəbin ümidsiz cəhdlərinə baxmayaraq, sanki yerə zəncirlənmiş kimi hərəkətsiz qaldı. Ərəb nəhəng bir çəki qaldırmaq üçün qutunu kifayət qədər güclə qaldırmağa çalışır, lakin hamısı boş yerə. Yorğun, nəfəsi kəsilmiş və utancından yanaraq nəhayət dayanır. İndi o, sehrin gücünə inanmağa başlayır”.

    (Ya.İ.Perelmanın "Əyləncəli fizika. 2-ci hissə" kitabından.)

    Sual. Sehrbazlığın sirri nədir?

    Müzakirə edin. Mövqeyini ifadə edin. "Qara qutu" dan bir rulon, dəmir qırıntıları və bir qalvanik element çıxarıram.

    Demolar:

    1) birbaşa cərəyanın keçdiyi bir solenoidin (nüvəsi olmayan bir rulonun) maqnit iynəsinə təsiri;

    2) birbaşa cərəyanın keçdiyi solenoidin (nüvəli bobin) armatur üzərində hərəkəti;

    3) nüvəli bir rulon ilə dəmir yonqarlarının cəlb edilməsi.

    Onlar elektromaqnitin nə olduğunu yekunlaşdırır və dərsin məqsəd və vəzifələrini formalaşdırırlar.

    3. Laboratoriya işlərinin yerinə yetirilməsi.

    İçərisində dəmir nüvəsi olan rulona deyilir elektromaqnit. Elektromaqnit bir çox texniki cihazların əsas hissələrindən biridir. Mən sizə bir elektromaqnit yığmağı və onun maqnit təsirinin nədən asılı olacağını müəyyən etməyi təklif edirəm.

    Laboratoriya №8

    "Elektromaqnitin yığılması və işinin yoxlanması"

    İşin məqsədi: bitmiş hissələrdən elektromaqnit yığmaq və onun maqnit təsirinin nədən asılı olduğunu eksperimental olaraq yoxlamaq.

    İş üçün göstərişlər

    Tapşırıq nömrəsi 1. Batareyadan, bobindən, açardan hər şeyi ardıcıl birləşdirərək elektrik dövrəsini düzəldin. Dövrəni bağlayın və bobinin maqnit qütblərini təyin etmək üçün kompasdan istifadə edin. Kompası bobinin oxu boyunca bobin maqnit sahəsinin kompas iynəsinə təsirinin əhəmiyyətsiz olduğu məsafəyə aparın. Dəmir nüvəni bobinə daxil edin və elektromaqnitin iynədəki hərəkətini müşahidə edin. Bir nəticə çıxarın.

    Tapşırıq nömrəsi 2. Dəmir nüvəli, lakin fərqli sayda döngə ilə iki rulon götürün. Qütbləri kompasla yoxlayın. Elektromaqnitlərin oxa təsirini müəyyənləşdirin. Müqayisə edin və nəticə çıxarın.

    Tapşırıq nömrəsi 3. Dəmir nüvəni bobinə daxil edin və elektromaqnitin oxa təsirini müşahidə edin. Dövrədəki cərəyanı dəyişdirmək üçün reostatdan istifadə edin və elektromaqnitin oxa təsirini müşahidə edin. Bir nəticə çıxarın.

    Statik cütlərdə işləyirlər.

    1 sıra - 1 nömrəli tapşırıq; 2 sıra - tapşırıq nömrəsi 2; 3 sıra - tapşırıq nömrəsi 3. Tapşırıqlar mübadiləsi aparırlar.

    1 sıra - 3 nömrəli tapşırıq; 2 sıra - 1 nömrəli tapşırıq; 3 sıra - tapşırıq nömrəsi 2.Tapşırıqlar mübadiləsi aparırlar.

    1 sıra - 2 nömrəli tapşırıq; 2 sıra - tapşırıq nömrəsi 3; 3 sıra - tapşırıq nömrəsi 1.Tapşırıqlar mübadiləsi aparırlar.

    Cüt növbələrdə işləyin.

    Təcrübələrin sonunda,nəticələr:

    1. sarğıdan elektrik cərəyanı keçirsə, o zaman bobin maqnit olur;

    2. Bobinin maqnit fəaliyyəti gücləndirilə və ya zəiflədilə bilər:
    bobinin növbələrinin sayını dəyişdirərək;

    3. sarğıdan keçən cərəyanın gücünün dəyişdirilməsi;

    4. Dəmir və ya polad nüvənin rulona daxil edilməsi.

    Vərəq özüm təlim, özümçeklər və özüm təxminlər.

    1. Qəbul imtahanı.Oyun "Təklifi davam etdirin."

    1.__________________________

    2.__________________________

    3.__________________________

    4.__________________________

    5.__________________________

    6.__________________________

    7.__________________________

    8.__________________________

    9.__________________________

    10._________________________

    2. 8 nömrəli laboratoriya işi “Elektromaqnitin yığılması və işinin yoxlanılması”

    İşin məqsədi: bitmiş hissələrdən _______________ yığmaq və _____________ hərəkətin nədən asılı olduğunu təcrübə ilə yoxlamaq.

    Cihazlar və materiallar: qalvanik element, reostat, açar, birləşdirən naqillər, kompas, elektromaqnit yığmaq üçün hissələr.

    İş prosesi.

    Tapşırıq nömrəsi 1.

    Tapşırıq nömrəsi 2.

    Tapşırıq nömrəsi 3.

    Bəyanat

    Mən tamamilə razıyam

    Qismən razıyam

    Qismən razı deyiləm

    Tamamilə razı deyiləm

    Dərsin mövzusu ilə bağlı çoxlu yeni məlumatlar əldə etdim

    Özümü rahat hiss etdim

    Dərsdə alınan məlumatlar gələcəkdə mənim üçün faydalı olacaq.

    Dərsin mövzusu ilə bağlı bütün suallarıma cavab aldım.

    Bu məlumatı mütləq dostlarımla paylaşacağam.

    İşin məqsədi: bitmiş hissələrdən elektromaqnit yığmaq və onun maqnit təsirinin nədən asılı olduğunu eksperimental olaraq yoxlamaq.


    Elektromaqniti yoxlamaq üçün sxemi dərsliyin 97-ci Şəkilində göstərilən dövrə yığacağıq.

    Bir iş nümunəsi.

    1.Cərəyanlı sarğının maqnit qütblərini təyin etmək üçün ona şimal (cənub) qütbü.şimal) qütbü ilə kompası gətiririk.Beləliklə təyin olunan sargının qütbləri şəkildə göstərilmişdir.


    2. Dəmir özəyi bobinə daxil etdikdə maqnit sahəsinin kompas iynəsinə təsiri artır.


    3. Bobindəki cərəyan gücünün artması ilə onun kompas iynəsinə maqnit təsiri artır və əksinə, azaldıqda azalır.


    4. Qövsvari maqnitin qütblərinin təyini 1-ci bənddə olduğu kimi baş verir.